Како ќе изгледа BMW X8

Фото: Instagram / magnus.concepts

Во пресрет на новиот модел на SUV BMW, фановите на баварскиот производител на автомобили шпекулираат како може да изгледа X8.

На чело водат независни дизајнери, кои врз основа на „шпионски“ фотографии од маскирани прототипови се обидуваат да ги склопат коцките и да ни го покажат изгледот на моделот што BMW се уште го крие од јавноста.

Mangus.Concepts е одговорен за еден таков обид, објавувајќи шпекулативни слики од BMW X8 на својот профил на Инстаграм.

Она што речиси сигурно е многу упадливо се разделените фарови. Наводно, истиот рецепт ќе се применува и за новата серија 7.

Има голема истакната предна маска. Детал што се издвојува од опсегот на претходната понуда секако е аспираторот со испакнатини што ја следат споменатата маска.

Изведбата на задниот дел на возилото е нешто помалку драматична, со поголеми LED стоп светла со хоризонтална ориентација што се протегаат до продолжените браници.

Инаку, неофицијалните информации велат дека X8 во М верзијата ќе биде најмоќното BMW што се нуди. Се споменува плагин-хибридната комбинација од 4,4 V8 турбо-бензинец и електричен мотор кои заедно ќе произведуваат најмалку 750 КС.