Трендинг :

Форбс објави листа на најбогати крипто-милијардери во светот

Американскиот бизнис магазин Форбс уште еднаш направи осврт на најбогатите луѓе во една област, а овој пат се занимаваа со богаташите од доменот на блокчејн и криптовалутите. Нивната листа на луѓе кои оваа година се „тешки“ повеќе од милијарда долари има 19 имиња, што е за седум повеќе од минатогодишната листа.

Меѓу новите членови на „клубот на крипто-милијардери“ беа оние кои се занимаваат со Web3 технологија и очекувано со NFT, но на врвот на листата се уште се водечките луѓе на главните светски берзи за криптовалути - Binance, FTX и Coinbase. .

65 милијарди за првото место
Најбогатата личност на светот, кога станува збор за имотот стекнат на пазарот на криптовалути, е Чангпенг Жао, 44-годишен канадски државјанин, сопственик и директор на менувачницата Binance. Неговото богатство се проценува на 65 милијарди долари. Покрај сопственоста на менувачницата, неговите средства се состојат и од малку биткоин и сопствена BNB крипто монета на Binance. Со ова богатство Жао се „втурна“ и на вкупната листа на светски милијардери на Форбс, на високото 19-то место.

Подолу е целосната листа, со изворите на проценетото богатство на луѓето на листата на Форбс (на која, ќе забележите, нема жени):

1. Changpeng Zhao, Binance, 65 милијарди долари

2. Sam Bankman-Fried, FTX, 24 милијарди долари

3. Brian Armstrong, Coinbase, 6,6 милијарди долари

4. Gary Wang, FTX, 5,9 милијарди долари

5. Chris Larsen, Ripple, 4,3 милијарди долари

6. Cameron i Tyler Winklevoss, bitcoin, секој по 4 милијарди долари

8. Song Chi-hyung, Upbit, 3,7 милијарди долари

9. Barry Silbert, Digital Currency Group, 3,2 милијарди долари

10. Jed McCaleb, Ripple, Stellar, 2,5 милијарди долари

11. Nikil Viswanathan i Joseph Lau, Alchemy, секој по 2,4 милијарди долари

13. Devin Finzer i Alex Atallah, OpenSea, 2,2 милијарди долари

15. Fred Ehrsam, Coinbase, 2,1 милијарди долари

16. Kim Hyoung-nyon, Upbit, 1,9 милијарди долари

17. Michael Saylor, MicroStrategy, 1,6 милијарди долари

18. Matthew Roszak, bitcoin, 1,4 милијарди долари

19. Tim Draper, bitcoin, 1,2 милијарди долари

Се продава првата СМС порака во светот

Британската телекомуникациска групација Водафон ќе ја понуди првата СМС во светот на онлајн аукција.

Имено, тие решиле на аукцијата да постават СМС порака која била испратена во 1992 година и во која се честита Божиќ.

Според странските медиуми, купувачот на таканаречениот NFT (незаменлив токен) ќе добие единствена реплика на оригиналниот протокол за комуникација.

Водафон ги донира средствата за помош на раселените лица, поточно - средствата ќе бидат насочени кон Обединетите нации.

СМС со натпис „Среќен Божиќ“ е испратена на 3 декември 1992 година и ја примил Ричард Џарвис, вработен во компанијата во тоа време.

Учесниците на аукцијата ќе можат да поднесат понуди користејќи ја криптовалутата ethereum (ETH), а најголемата понуда ќе донесе некому ексклузивна сопственост на протоколот за комуникација што се користи за пренос на првата СМС во светот.

Дали знаете кога ќе се „ископа“ последниот биткоин?

Рударите на криптовалути досега имаат „ископано“ 90 проценти од достапните биткоини или 18,89 милиони од можни 21 милион.

Првиот биткоин е „ископан“ во јануари 2009 година, а експертите проценуваат дека последниот ќе биде „ископан“ во 2140 година, пишува Blockchain.

Цената на биткоинот драстично се промени во последните 12 години. Првично, еден биткоин вредел 0,1 долари. Во декември 2012 година, кога беа „ископани 50 отсто од достапните биткоини“, неговата цена беше 7,5 долари.

Последната цена што ја достигна беше 48.746 долари, што е пад за 28 отсто во однос на највисоката вредност, 69.000 долари, која беше постигната на почетокот на годинава.

Процесот на создавање биткоин, познат како рударство или „ископување“, се изведува со помош на софистицирана компјутерска опрема која решава милиони исклучително сложени задачи, а како „награда“ се добива биткоин.

За секој блок што ќе успеат да го ископаат, Рударите моментално добиваат 6,25 биткоини, а се проценува дека тоа ќе се намали на 3,125 во следните две години.

Сепак, не се очекува сите 21 милион биткоини да бидат достапни на слободниот пазар. Околу 3,7 милиони биткоини „исчезнаа“ поради различни причини, вклучително и губење на приватни клучеви од паричници со криптовалути или смрт на сопственикот. Наводно, милион биткоини поседува мистериозниот креатор на оваа криптовалута, познат под псевдонимот Сатоши Накамото.

Ова не е финансиски совет, претставуваме поглед на моменталната состојба на пазарот. Вие сте одговорни за сопствените инвестиции! Порталот Palavko.com и авторите на статијата не се одговорни, директно или индиректно, за какви било загуби направени во врска со содржината на овој напис.

„Потсетува на раните денови на Интернетот“; Виртуелните пари се голем дел од иднината на социјалните мрежи

Извршниот директор на Твитер, Џек Дорси, им потврди на инвеститорите дека биткоинот ќе биде голем дел од иднината на компанијата.

Дорси гледа многу можности за интегрирање на криптовалутата во постојните производи и услуги на Твитер, вклучувајќи трговија и претплати, но како точно тие виртуелни пари ќе бидат вклучени на неговата платформа не е разјаснето.

Водечкиот човек на Твитер веќе неколку пати јавно ја најавуваше криптовалутата, велејќи дека таа го потсетува на „раните денови на Интернетот“ и дека нема ништо поважно во неговиот живот на кое би сакал да работи.

Дорси, заедно со раперот и инвеститор Џеј Зи, започна фонд за биткоин во вредност од 23,6 милиони долари. Патем, Џеј Зи активно размислува за начини на кои блокчејн технологиите и криптовалутите можат да ја променат музичката индустрија. Притоа, тој ја има целосната поддршка од Дорси.

Џек Дорси исто така истакна дека Твитер нема да биде сам во спроведувањето на крипто стратегијата, истакнувајќи дека Фејсбук ја поддржува дигиталната валута Дием.

За време на пандемијата, Твитер оствари големи профити, забележувајќи го најбрзиот раст на приходите од 2014 година.

Во Европската унија тие се многу повнимателни кога станува збор за виртуелни пари. Директивата предложена од Европскиот парламент во 2018 година е дизајнирана да спречи употреба на финансискиот систем за финансирање на криминални активности и да се зголеми транспарентноста со цел да се спречи перење пари од големи размери. Според овие правила, мора да се знае кој ги поседува виртуелните валути, што ја запира анонимноста на трговијата.

Сопствениците на дигитални валути треба да ја претворат вредноста во евра при купување на европскиот пазар, со што тие пари ќе ги внесат во системот.

Ова не е финансиски совет, претставуваме поглед на моменталната состојба на пазарот. Вие сте одговорни за сопствените инвестиции! Порталот Palavko.com и авторите на статијата не се одговорни, директно или индиректно, за какви било загуби направени во врска со содржината на овој напис.

Европската унија планира да забрани анонимно тргување со криптовалути

Ако во последниве години користевте банкарски услуги, подигнавте заем, отворивте сметка на компанијата, најверојатно, наидовте на задолжителен прашалник кој ги проверува вашите врски со политиката, тероризмот и можното перење пари. Прашалникот е една од мерките наметнати на банките од страна на Европската унија како дел од заедничката борба против финансискиот криминал, перењето пари и тајното финансирање тероризам. Другите мерки вклучуваат проверка на клиентите, нивниот идентитет, извори на приход и слични активности.

Сега Европската комисија, во новиот пакет закони што се занимаваат со финансиски криминал, предлага опсегот на овие правила за банките да се прошири и на компаниите кои обезбедуваат услуги за трговија со криптовалути. Според новиот предлог за заедничка европска регулатива, берзите и менувачниците за крипто-валути што работат во Европската унија треба да работат во согласност со овие правила.

Само со лични информации
Оваа промена би значела, пред сè, дека сите учесници на крипто пазарот ќе мора да дејствуваат транспарентно и дека давателите на услуги ќе треба да спроведат длабинска анализа на своите клиенти, како што прават банките. Со други зборови, Европската комисија сака да обезбеди целосно следење на сите трансакции со криптовалути, што треба да овозможи да се спречат и детектираат случаите кога тие се користат за перење пари или финансирање тероризам.

https://twitter.com/EU_Commission/status/1417497479193546754?s=20

 

Ова целосно би го забранило анонимното тргување со криптовалути, бидејќи давателите на услуги не смеат да дозволат никој од нивните клиенти да отвора паричник кај нив без да го открие сопствениот идентитет и да им ги обезбеди сите потребни информации.

Европската Комисија се надева дека Европскиот парламент и Советот релативно брзо ќе разговараат и ќе усвојат нови правила, по што земјите-членки на ЕУ ќе треба да ги пренесат во нивните закони.

Ова не е финансиски совет, претставуваме поглед на моменталната состојба на пазарот. Вие сте одговорни за сопствените инвестиции! Порталот Palavko.com и авторите на статијата не се одговорни, директно или индиректно, за какви било загуби направени во врска со содржината на овој напис.

Прегазени со ваљак - една земја вака се реши од нелегалните компјутери за "копање" на биткоин

https://www.youtube.com/watch?v=c_tcg9kOfkg&ab_channel=dayakdaily

Малезиската влада донесе одлука да се ослободи од 1.069 нелегални биткоини на интересен начин.

Компјутерите кои се извор на нелегални 1.069 биткоини завршија неславно - сите беа прегазени од ваљак, според одлуката на малезиската влада.

Според малезискиот „The Star“, осум лица биле уапсени и осудени за кражба на електрична енергија со цел да „ископаат“ 1.069 биткоини.

Полицијата ги конфискувала компјутерите со кои се вршело нелегално „минирање“, а кога тоа ќе се пресмета во украдена електрична енергија тие за три месеци им нанеле штета од дури 2.000.000 долари.

На сите во Светот им е интересна одлуката на малезиската влада која се одлучи да ги прегази компјутери со ваљак, иако имаше илјада други начини да се ослободат од овие компјутери или едноставно да ги искористат за нешто друго.

Ситуацијата околу биткоинот во Малезија не е нова, бидејќи во март еден маж со кражба на струја потрошил 2,2 милиони долари електрична енергија. Тој се уште е во бегство и сè уште не е уапсен.

Каков Пад: Скоро 100 милијарди долари избришани за еден ден

Според coinmarketcap, околу 98 милијарди долари се избришани од целиот крипто пазар за 24 часа до утрово, пренесува CNBC.

Биткоинот падна за повеќе од 6,0 проценти на 29.800 американски долари, Etherium потона скоро 9,0 проценти, додека XRP се симна скоро за 10 проценти, покажуваат податоците од платформата coindesk.

До пад на Биткоинот дојде по големата распродажба на глобалните берзи.

Од средината на април годинава, кога достигна вредност од скоро 65 000 американски долари, биткоинот падна за повеќе од 50 проценти.

Постои загриженост за квалитетот и силата на економското закрепнување, што предизвика голема распродажба на глобалните пазари на капитал и пад на вредноста на ризичните средства, објаснува Анабел Хуанг, партнер во компанијата Amber Group за финансиски услуги и тргување со криптовалути.

„Со неодамнешното ослабување на биткоинот, ова само дополнително го спушти крипто пазарот“, додаде таа.

Ова не е финансиски совет, претставуваме поглед на моменталната состојба на пазарот. Вие сте одговорни за сопствените инвестиции! Порталот Palavko.com и авторите на статијата не се одговорни, директно или индиректно, за какви било загуби направени во врска со содржината на овој напис.

 

Британската полиција заплени 294 милиони фунти во криптовалути

Британската полиција има полни раце работа со криминалци кои сè повеќе користат криптовалути за нелегални цели, па по големата истрага, тие запленија вкупно 294 милиони фунти во досега непознати криптовалути.

Имено, првата акција се случи на 24 јуни, кога беа запленети 180 милиони фунти, додека најновите вести за рекордната заплена пристигнаа од седиштето на лондонската полиција овој вторник, каде беше речено дека успеале да запленат уште 114 милиони фунти во криптовалути .

„Додека крипто парите остануваат столб во светот на криминалот, со развојот на дигитални платформи, сè повеќе гледаме дека организирани криминалци користат криптовалути за да ги перат своите валкани пари“, рече Греам МекНолти, заменик-помошник комесар на полициската метропола.

Како дел од оваа истрага, уапсена е и 39-годишна жена осомничена за учество во перење пари, пишува Ројтерс.

„Денешната заплена е уште една важна знаменитост во оваа истрага што ќе продолжи се додека не ги најдеме оние кои беа во центарот на оваа операција за перење пари“, заклучи детективот Џо Рајан.

Кина ја продолжува војната против рударите на криптовалути

Властите во Сечуан наредија големите капацитети за рударство на криптовалути веднаш да се затворат, што доведе до поголем пад на вредностите на биткоинот на почетокот на оваа недела.

Во последниве месеци, откако процвета пазарот за биткоин и други криптовалути, главната тема во тој свет е односот на Кина кон дигиталните средства и нејзиното рударство. Покрај забраната на трансакциите со криптовалути за сите деловни субјекти и финансиски институции, тие сега започнаа да го „тресат“ крипто пазарот со дополнителни забрани за рударство.

Викендов, властите на кинеската провинција Сечуан забранија работа на големи објекти за ископување на криптовалути. Националната комисија за развој и реформи таму, заедно со Канцеларијата за енергетика, издадоа изјава за забрана за целосно експлоатација на рударството. Во Сечуан имало 26 такви големи погони, а по посетата на надлежните институции им било наредено да престанат со работа најдоцна оваа недела.

Голем пад на цената на биткоинот
Овој радикален потег значи дека околу 90% од сите капацитети за рударство на биткоин во Кина сега се затворени, барем привремено. Имено, слични забрани претходно беа активирани во провинциите Ксинџијанг, Јунан и Кингхај.

Како што се очекуваше, новиот кинески удар врз рударите одекна низ целиот свет и резултираше со пад на вредноста на биткоинот. Најголемата светска криптовалута падна скоро 10% во понеделникот откако беа затворени „рудниците“ во Кина. Во моментот на објавување на оваа вест, биткоинот се тргуваше по цена од околу 32.500 американски долари, што е за половина помалку од април, кога неговата цена беше до 65.000 долари.

Падот на вредноста на биткоинот ги намали цените на другите големи криптовалути, така што водечките во понеделникот изгубија од 5 до 10% од претходната вредност.

Dogecoin - сè што треба да знаете за оваа крипто валута

Dogecoin или DOGE е крипто валута која започна како шега, а денес е на списокот на најпопуларните дигитални валути. Тоа е концепт кој не бара многу размислување. Фановите на оваа криптовалута едноставно ја купуваат и ја чуваат сè додека не се случи нешто невообичаено, како скок на вредноста на валутата што никој не ја сфати сериозно.

Историја на Dogecoin
Сè започна како шега. Кога се појави Биткоин, многумина беа импресионирани од можностите што ги нуди новата технологија што овозможи трансакции со ниски такси и слобода што не е можно со традиционалните валути. Сепак, Биткоин беше open sorce, па многумина почнаа да го копираат. Така беа создадени нови валути како што се Litecoin и Peercoin. Dogecoin се појави како имагинативен и духовит одговор на новиот тренд. Создаден е во декември 2013 година од софтверските инженери Били Маркус и Џексон Палмер. Тоа е копија на Биткоин (поточно, Litecoin, што и самиото е доста слично на Биткоин) со лице на куче (Шиба Ину) и метафори поврзани со патување на Месечината. Речиси од самиот почеток, Dogecoin доби значителен број на обожаватели и најмногу ги привлекуваше луѓето на кои им се допаѓаше идејата за криптовалути, но и тие што сакаа да се потсмеваат на Биткоинот. Исто така, Dogecoin ги привлече љубителите на кучиња и сите оние кои не беа особено сериозни во врска со криптовалутите, но сепак сакаа да учествуваат за забава, пишува Mashable.

Џексон Палмер се откажа од Dogecoin во 2018 година и по тој повод објасни дека растот на вредноста на Dogecoin покажува колку е нестабилен крипто-пазарот. Во секој случај, Dogecoin преживеа и тоа, најмногу поради фактот што не бара многу активно управување, а делумно и поради растот на вредноста на криптовалутите во текот на 2020 година. DOGE стана посилен од кога било.

Што го прави DOGE различен од другите криптовалути?
Dogecoin не е скоро толку безбеден или децентрализиран како Bitcoin, и исто така никогаш не бил особено иновативен. За разлика од другите крипто-валути, Dogecoin се ажурира периодично, а понекогаш му требаат години пред да излезе нова верзија. Понудата на Dogecoin, за разлика од Биткоин, не е ограничена и во моментов има околу 129 милијарди Догекоини, а нови постојано се минираат.

На Dogecoin треба да се гледа како на „глупавиот братучед“ на Биткоин кој не сфаќа ништо сериозно и не се грижи што ќе се случи утре.

Елон Маск и Dogecoin
И покрај својата смешна и несериозна страна, DOGE има фанови на разни профили, па дури и некои познати личности. Елон Маск, на пример, често твита за оваа валута, а неговите објави редовно доведуваат до скок на вредноста на DOGE. Еднаш, цената на оваа криптовалута порасна дури и повеќе од 100 проценти откако Маск твитна за тоа. Се разбира, ова влијае и на поголемиот интерес на другите љубители на крипто-валути, така што сè повеќе луѓе се задоволство  ја купуваат.

Како да купите Dogecoin и дали се чини добра идеја?
Dogecoin не е присатен во сите менувачници на крипто, па затоа, на пример, Coinbase и Gemini не го нудат тоа. Но, многу други, вклучувајќи ја и најголемата светска берза Binance, го поддржуваат Dogecoin.

Купувањето и складирањето на крипто-валута DOGA е слично на купувањето и складирањето на која било друга крипто-валута. Можете да ги чувате монетите во менувачницата или да ги префрлите во софтверскиот паричник - официјалниот паричник се нуди на веб-страницата на проектот - dogecoin.com.

Ќе се зголеми ли вредноста на Dogecoin?
Со оглед на порастот на вредноста на некои криптовалути во последно време, може да изгледа добра идеја да инвестирате во Dogecoin. Сепак, треба да почекате малку и добро да размислите за тоа.

Иако Dogecoin има огромна база на обожаватели и поддршка од еден од најбогатите луѓе во светот, не може да се каже дека проектот е технички интересен како и другите големи криптовалути како Bitcoin и Ethereum.

Инвестирањето во DOGE треба да се сфати како инвестирање во акции на компанија која не произведува скоро ништо, се состои од неколку столови во празна канцеларија, но има супер кул лого на кучиња и од некоја причина на луѓето тоа навистина им се допаѓа.

Може ли вредноста да расте? Се разбира, но исто така може да падне, можеби дури и на нула, бидејќи… зошто да не?

На крајот на краиштата, сè се сведува на ова: ако сте професионалец или барем малку ја разбирате темата, можете да заработите пари со тргување на DOGE, но ако не сте, тогаш само коцкате и никогаш не треба да се коцкате со пари што не можеш да си дозволиш да ги изгубиш.

Ова не е финансиски совет, претставуваме поглед на моменталната состојба на пазарот. Вие сте одговорни за сопствените инвестиции! Порталот Palavko.com и авторите на статијата не се одговорни, директно или индиректно, за какви било загуби направени во врска со содржината на овој напис.

 

 

Дали Биткоинот ќе оди под 30.000 УСД?

Најголемата криптовалута во моментов тргува близу до загрижувачкото ниво на поддршка од 30 000 УСД. Среде тековните настани, некои аналитичари предвидуваат пад на Биткоин под тоа ниво.

Цената на БТК сугерира движење под 30.000 УСД
Податоците од платформата TradingView ни кажуваат дека според трговскиот пар БТК / УСД, најголемата криптовалута изгуби 9% од својата вредност преку ноќ во понеделникот. Дури и веста дека со новиот закон Ел Салвадор ќе се однесува со Биткоин како со пари не може да им помогне. Дури и потенцијалното усвојување на Биткоин на државно ниво во Латинска Америка очигледно не сторило ништо за да се зголеми расположението за цената на БТК.

Janet Yellen, министер за финансии на САД, исто така не успеа да го подигне расположението кога изрази поддршка за повисока инфлација. Наместо тоа, Биткоин падна на 32 000 УСД, додека моменаталната состојба на БТК е 34 000 УСД.

За популарниот трговец со крипто „Крипто Ед“, чувството не изгледа добро, а според него, можно е дури и цената да оди под границата од 30.000 УСД.

Дали мислите дека ова е навистина крај на bull Макретот или е само уште една корекција која е во тек?

 

Ова не е финансиски совет, претставуваме поглед на моменталната состојба на пазарот. Вие сте одговорни за сопствените инвестиции! Порталот Palavko.com и авторите на статијата не се одговорни, директно или индиректно, за какви било загуби направени во врска со содржината на овој напис.

Анонимусите му објавија војна на Маск, нарекувајќи го нарцис, крадец и комплексаш

Групата, која тврди дека е дел од движењето „Анонимуси“, повика на војна со Елон Маск, обвинувајќи го основачот на Тесла за манипулирање со цените на криптовалутите.

„Можеби мислите дека сте најпаметната личност во собата, но сега се најдовте себеси како конкурент“, рече групата во видео порака објавена во саботата на проверен канал на Anonymous Јутјуб со околу 145.000 претплатници, како и на нивниот Твитер профил со повеќе од 5,8 милиони следбеници.

"Ние сме Anonymous. Ние сме легија. Очекувајте не", рекоа тие.

Маск, кој исто така го основаше SpaceX и е третата најбогата личност во светот со богатство проценето на 151 милијарда долари, очигледно го привлече бесот на групата со неодамнешните твитови што предизвикаа пад на цените на биткоинот.

„Милиони мали инвеститори навистина сметаа на своите крипто-валути за да ги подобрат своите животи. Тоа е нешто што никогаш нема да го сфатите затоа што сте родени во украдено богатство на јужноафрикански смарагден рудник и немате идеја каква е борбата за повеќето работници низ светот “, рекоја Anonymous.

Признавајќи дека инвеститорите на биткоин знаат дека треба да очекуваат нестабилност на пазарот, Anonymous рекоја дека Маск покажал „очигледно занемарување“ на луѓето кои работат.

„Додека на вредните луѓе им се ликвидираат соништата заради вашите јавно вознемирување, вие сè уште ги исмевате со мемиња од една од вашите милионски вили“, се вели во пораката.

Групата, исто така, го обвини Маск за експлоатација на детски труд во странски рудници за литиум и оштетување на животната средина.

"Уживавте во една од најповолните репутации на сите во класата милијардери затоа што ја искористивте желбата многумина од нас да живеат во свет со електрични автомобили и истражување на вселената. Но, во последно време, вашата внимателно изработена јавна слика се открива и луѓето почнуваат да те гледаат како ништо друго освен друг нарцисоиден богат човек очаен за внимание “, велат од групата.

Маск можеби и одговори критички на пошироката јавност кога објави твитер подоцна во саботата: „Не убивајте го она што го мразите, туку она што го сакате“.

За време на пишувањето, пораката е прегледана повеќе од 740 000 пати на YouTube. Многу луѓе сугерираат дека групата може да му нанесе значителна штета на милијардерот.

„Бидејќи Anonymous објави видео со кое го разоткриват Елон Маск, може ли да предложам убаво скривалиште? праша корисник на Твитер познат како Роуан Мун. „Слушам дека Марс е добра опција. Можеби би можеле да го земете и Трамп.

Сепак, се водеше и дебата за тоа дали групата е вистинита и ако е така, кој дел од движењето без водачи стои зад застрашувачкото видео, бидејќи е децентрализирано.

Цената на Биткоинот повторно расте, пазарот за криптовалути се стабилизира по бурната недела

Најпопуларните крипто-валути во светот повторно се стабилни, откако пазарот на крипто-валути помина низ турбулентна недела на „корекција“ на цените.

Биткоин, најпознатата криптовалута во светот, утрово се тргува по цена од 37.177 долари, што е раст од околу 0,79 проценти, покажуваат податоците на страницата Коиндеск. Пазарната капитализација исто така се опорави и моментално изнесува околу 697,16 милијарди долари. Втората најпопуларна криптовалута во светот, Еthereum порасна нешто повеќе од 1 процент во последните 24 часа и се тргува по цена од 2.677 долари. Остатокот од пазарот е претежно зелен од утрово, што укажува дека состојбата се стабилизира, што значи дека се врати довербата на инвеститорите.

Продажба на кориснички податоци на PI Network

Продажба на кориснички податоци на PI Network

PI Network, апликација за мобилно рударство на платформата за мобилни криптовалути, може да биде поврзана со протекување на лични податоци од 17 GB, објавија виетнамските медиуми во понеделникот.

Непознат хакер ја објави оваа информација на местото каде што се собираат хакери „RaidForums“. Личните информации очигледно биле преземени од складиштето на PI Network KYC (Запознајте го вашиот клиент). Личните карти на околу 10.000 виетнамски граѓани се ставени на продажба, заедно со придружните домашни адреси, телефонски броеви и адреси на е-пошта. Продавачот стави цена од 9 000 УСД на податоците и прифаќа плаќање во Биткоин или Литекоин.

Phien Vo, модератор на виетнамската група за разговор PI Network, за VnExpress изјави дека проверката на KYC ја прави трета страна, додавајќи дека виетнамските лични карти како овие за кои станува збор не се компатибилни со апликацијата. Сепак, Phien Vo рече дека постарата верзија на апликацијата е компатибилна со картичките во еден момент.

„За да извршат проверка на KYC на мрежата на Виетнам, Виетнамците треба да ги користат своите пасоши. Само некои корисници кои користеа претходни верзии на Pi беа во можност да извршат проверка на KYC користејќи ги возачките дозволи, но досега системот сè уште не прифаќа виетнамски лични карти “, рече Phien Vo.

Одделот за сајбер безбедност на виетнамското Министерство за јавна безбедност започна истрага по ова прашање.

Извор:VNExpress

Неодамна спроведе независна истрага за вредноста на PI Network - Cem Dilmegani, технолошки претприемач и основач на AIMultiple. Објавено неколку недели пред неодамнешното истекување на податоците, истрагата откри дека PI Network има карактеристики на повеќе нивоа на маркетинг шема или придружна маркетинг програма.

Апликацијата Pi, наводно, бара од корисниците да се најавуваат секој ден и да кликнат на копче за да ги добијат нивните PI-токени. Апликацијата не користи алгоритам за консензус како на вистински blockchain, како доказ за работа или доказ за влогот, а корисниците можат да ја зголемат стапката на рударство со внесување на други луѓе. Со ПИ токенот сè уште не се тргува на берзи и нема пазарна вредност во долари (прикажано од реномирана берза или агрегатор).

Многумина се сомневаат дека апликацијата продава податоци за да оствари приходи од рекламирање веднаш штом корисникот започне да ги користи. Бидејќи огласот може да се продава за поголема вредност со вклучени лични кориснички податоци, многумина шпекулираат дека апликацијата е дизајнирана само за да ги извлече личните податоци на нејзините корисници.

Од портпаролот на ПИ мрежата беше побарано коментар од порталот Cointelegraph, но досега не е добиено одговор.

Британец треба да плати 571 милиони долари за кражба на биткоин

Британец треба да плати 571 милиони долари за кражба на биткоин

Бенџамин Рејнолдс, британски државјанин е обвинет за измама во која доби над 20.000 биткоини. Рејнолдс доби парична казна од 429 милиони УСД и скоро 143 милиони УСД како поврат по наредба од федералниот суд во Менхетен, пренесува Блумберг.

Имено, Државната комисија за тргување со стоки (CFTC) во тужбата наведува дека Рејнолдс, од мај до октомври 2017 година, барал биткоини од луѓето при што им кажува дека ќе ги тргува во нивно име за да ги зголеми нивните профити. Измамата ја наседнале над 1.000 луѓе ширум светот, така што Рејнолдс добил околу 143 милиони долари биткоини, што секако не тргувал со нив туку си ги присвоил за себе.

Американските власти не знаат каде е Рејнолдс и се тврди дека тој не одговорил на тужбата. Жртвите на измамата се предупредуваат однапред дека наредбите за враќање на штетата не можат да резултираат со враќање на украдени пари, бидејќи обвинетите можеби немаат доволно средства за плаќање.

Ethereum достигна капитализација од половина трилион долари

Ethereum достигна капитализација од половина трилион долари

Ethereum, втора по големина крипто валута по Биткоин, достигна голема пресвртна точка во сегашниот висок раст на цените.

Според Coingecko, на 12 мај, цената на Етер постави уште еден АТХ, скокнувајќи на дури 4.346 американски долари. Пазарната капитализација на Ethereum надмина 500 милијарди американски долари и во моментов има околу 503 милијарди долари.

Пред твитот на Маск, Ethereum порасна за 30% за една недела
Новата пресвртница го означува постојаниот бран на раст на Етер откако ЕТХ ја надмина цената од 4.000 американски долари за прв пат во историјата на 10-ти мај. За време на пишувањето, Ethereum се тргува со 3.900 долари откако Елон Маск предизвика корекција на пазарот. Пред објавата на Маск, Ethereum постигна раст од околу 33% за една недела.

По параболниот раст, Ethereum сега е поголем од платежниот гигант Visa и големата инвестициска банка JPMorgan во однос на пазарната капитализација. За време на објавувањето, пазарната капитализација на Visa беше 481 милијарда долари, додека пазарната капитализација на JPMorgan беше 488 милијарди долари, според податоците на веб-страницата на MarketWatch.

Ethereum достигна половина трилион двојно побрзо од Bitcoin
Ethereum е втора криптовалута што достигна пазарна капитализација од 500 милијарди долари по Биткоинот. На Ethereum му требаше многу помалку време да стекне „капитал од половина трилион долари“. Биткоинот беше лансиран во јануари 2009 година и беа потребни 12 години да се достигне пазарна капитализација од 500 милијарди долари во декември 2020 година по цена од 27 000 американски долари. Бидејќи првата верзија на протоколот Ethereum беше лансирана во јули 2015 година, Ethereum сега има пет години и 10 месеци.

Со ова зголемување на цената, коосновачот на Ethereum, Виталик Бутерин, стана милијардер откако цената на Ethereum се искачи над 3.000 долари на 3-ти мај. Меган Каспар, криптаналитичар и коосновач на фирмата за дигитални инвестиции Магнетик, смета дека Ethereum сега е на добар пат да достигне целна цена од 8.000 до 10.000 УСД до крајот на 2021 година. Аналитичарот претходно предвидуваше дека ЕТХ ќе достигне 3400 УСД. кога криптовалутата се тргуваше околу 1.200 долари.

Ова не е финансиски совет, претставуваме поглед на моменталната состојба на пазарот. Вие сте одговорни за сопствените инвестиции! Порталот Palavko.com и авторите на статијата не се одговорни, директно или индиректно, за какви било загуби направени во врска со содржината на овој напис.

Како Shiba Inu преку ноќ стана хит?

Како Shiba Inu преку ноќ стана хит?

По гостувањето на Елон Маск во популарната телевизиска емисија Saturday Night Live (SNL), Dogecoin забележа пад на цената. Поточно, изгуби повеќе од една третина од својата вредност, откако Маск го нарече зборот „hustle“, што има негативна конотација во финансискиот свет и најчесто се поврзува со „измама“.

Поради глобалното внимание што го прими Dogecoin, се појавија бројни проекти со тема на кучиња, вклучувајќи ја и Shiba Inu (SHIB). Shiba Inu е една од мемe криптовалути инспирирана од dogecoin. Оваа криптовалута во моментов бележи огромен раст. Тоа е скоро двојно зголемено во изминатите 24 часа, откако водечката светска размена на криптовалути, Бинанс, објави дека ќе го стави на списокот.

Во еден момент, цената на оваа криптовалута беше на својот врв, па се размножи за само една недела, а профитот од 100-те долари инвестирани експлозивно се искачиja на 3.500 долари.

Што се случи?
Шиба токенот на листата со трендови исто така влезе на Твитер, а вистинската причина за оваа експлозија на цената лежи во фактот што штотуку е додадена на крипто-размената на Binance, но и неодамнешниот скок на цените на dogecoin бидејќи и двата токена ја имаат истата, препознатлива маскота.

Кога Binance објави дека ќе го вклучи SHIB во својата зона за иновации (карактеристика на високо ризично тргување) во понеделникот наутро, проценката на токенот се зголеми за двапати во рок од два часа, пораснувајќи од 0,000013 $ на 0,000032 $.

Според CoinMarketCap, Шиба Ину забележа раст од 151% на цената и зголемување на обемот од 37,95% за само еден ден.

Бинанс објаснува дека Шиба Ину е „експеримент во децентрализирано градење на заедницата и друга меме-коин слична на Dogecoin“.

Шиба Ину го краде пазарот од Dogecoin
SHIBA во моментов тргува со 0,00002955 долари и вреди 12,5 милијарди долари, позиционирајќи ја оваа криптовалута на 19-то место во вкупниот ранг на криптовалути.

Веб-страницата Shiba Inu тврди дека 50% од понудата на токенот SHIB е неотповикливо заклучена во Uniswap за да се обезбеди ликвидност. Останатите 50% беа испратени до коосновачот на Ethereum, Виталик Бутерин, за да ги отстрани од оптек. На овој начин, сè додека расте побарувачката, расте и цената, а понудата е ограничена.

Досега SHIB оствари брз раст. Иако беше лансиран дури во август минатата година, т.н. Doge Day (20.04.20, неофицијален ден на марихуана), SHIB скокна на 0,000004 УСД, што претставува зголемување од 3,900% за една недела.

Ова не е финансиски совет, преставуваме поглед на моменталната состојба на пазарот. Вие сте одговорни за сопствените инвестиции! Порталот Palavko.com и авторите на статијата не се одговорни, директно или индиректно, за какви било загуби направени во врска со содржината на овој напис.