Анонимусите му објавија војна на Маск, нарекувајќи го нарцис, крадец и комплексаш

Фото: SpaceX founder and Tesla CEO Elon Musk © REUTERS/Michele Tantuss / Youtube/ Anonymous

Групата, која тврди дека е дел од движењето „Анонимуси“, повика на војна со Елон Маск, обвинувајќи го основачот на Тесла за манипулирање со цените на криптовалутите.

„Можеби мислите дека сте најпаметната личност во собата, но сега се најдовте себеси како конкурент“, рече групата во видео порака објавена во саботата на проверен канал на Anonymous Јутјуб со околу 145.000 претплатници, како и на нивниот Твитер профил со повеќе од 5,8 милиони следбеници.

"Ние сме Anonymous. Ние сме легија. Очекувајте не", рекоа тие.

Маск, кој исто така го основаше SpaceX и е третата најбогата личност во светот со богатство проценето на 151 милијарда долари, очигледно го привлече бесот на групата со неодамнешните твитови што предизвикаа пад на цените на биткоинот.

„Милиони мали инвеститори навистина сметаа на своите крипто-валути за да ги подобрат своите животи. Тоа е нешто што никогаш нема да го сфатите затоа што сте родени во украдено богатство на јужноафрикански смарагден рудник и немате идеја каква е борбата за повеќето работници низ светот “, рекоја Anonymous.

Признавајќи дека инвеститорите на биткоин знаат дека треба да очекуваат нестабилност на пазарот, Anonymous рекоја дека Маск покажал „очигледно занемарување“ на луѓето кои работат.

„Додека на вредните луѓе им се ликвидираат соништата заради вашите јавно вознемирување, вие сè уште ги исмевате со мемиња од една од вашите милионски вили“, се вели во пораката.

Групата, исто така, го обвини Маск за експлоатација на детски труд во странски рудници за литиум и оштетување на животната средина.

"Уживавте во една од најповолните репутации на сите во класата милијардери затоа што ја искористивте желбата многумина од нас да живеат во свет со електрични автомобили и истражување на вселената. Но, во последно време, вашата внимателно изработена јавна слика се открива и луѓето почнуваат да те гледаат како ништо друго освен друг нарцисоиден богат човек очаен за внимание “, велат од групата.

Маск можеби и одговори критички на пошироката јавност кога објави твитер подоцна во саботата: „Не убивајте го она што го мразите, туку она што го сакате“.

За време на пишувањето, пораката е прегледана повеќе од 740 000 пати на YouTube. Многу луѓе сугерираат дека групата може да му нанесе значителна штета на милијардерот.

„Бидејќи Anonymous објави видео со кое го разоткриват Елон Маск, може ли да предложам убаво скривалиште? праша корисник на Твитер познат како Роуан Мун. „Слушам дека Марс е добра опција. Можеби би можеле да го земете и Трамп.

Сепак, се водеше и дебата за тоа дали групата е вистинита и ако е така, кој дел од движењето без водачи стои зад застрашувачкото видео, бидејќи е децентрализирано.