Dogecoin - сè што треба да знаете за оваа крипто валута

Фото: unsplash

Dogecoin или DOGE е крипто валута која започна како шега, а денес е на списокот на најпопуларните дигитални валути. Тоа е концепт кој не бара многу размислување. Фановите на оваа криптовалута едноставно ја купуваат и ја чуваат сè додека не се случи нешто невообичаено, како скок на вредноста на валутата што никој не ја сфати сериозно.

Историја на Dogecoin
Сè започна како шега. Кога се појави Биткоин, многумина беа импресионирани од можностите што ги нуди новата технологија што овозможи трансакции со ниски такси и слобода што не е можно со традиционалните валути. Сепак, Биткоин беше open sorce, па многумина почнаа да го копираат. Така беа создадени нови валути како што се Litecoin и Peercoin. Dogecoin се појави како имагинативен и духовит одговор на новиот тренд. Создаден е во декември 2013 година од софтверските инженери Били Маркус и Џексон Палмер. Тоа е копија на Биткоин (поточно, Litecoin, што и самиото е доста слично на Биткоин) со лице на куче (Шиба Ину) и метафори поврзани со патување на Месечината. Речиси од самиот почеток, Dogecoin доби значителен број на обожаватели и најмногу ги привлекуваше луѓето на кои им се допаѓаше идејата за криптовалути, но и тие што сакаа да се потсмеваат на Биткоинот. Исто така, Dogecoin ги привлече љубителите на кучиња и сите оние кои не беа особено сериозни во врска со криптовалутите, но сепак сакаа да учествуваат за забава, пишува Mashable.

Џексон Палмер се откажа од Dogecoin во 2018 година и по тој повод објасни дека растот на вредноста на Dogecoin покажува колку е нестабилен крипто-пазарот. Во секој случај, Dogecoin преживеа и тоа, најмногу поради фактот што не бара многу активно управување, а делумно и поради растот на вредноста на криптовалутите во текот на 2020 година. DOGE стана посилен од кога било.

Што го прави DOGE различен од другите криптовалути?
Dogecoin не е скоро толку безбеден или децентрализиран како Bitcoin, и исто така никогаш не бил особено иновативен. За разлика од другите крипто-валути, Dogecoin се ажурира периодично, а понекогаш му требаат години пред да излезе нова верзија. Понудата на Dogecoin, за разлика од Биткоин, не е ограничена и во моментов има околу 129 милијарди Догекоини, а нови постојано се минираат.

На Dogecoin треба да се гледа како на „глупавиот братучед“ на Биткоин кој не сфаќа ништо сериозно и не се грижи што ќе се случи утре.

Елон Маск и Dogecoin
И покрај својата смешна и несериозна страна, DOGE има фанови на разни профили, па дури и некои познати личности. Елон Маск, на пример, често твита за оваа валута, а неговите објави редовно доведуваат до скок на вредноста на DOGE. Еднаш, цената на оваа криптовалута порасна дури и повеќе од 100 проценти откако Маск твитна за тоа. Се разбира, ова влијае и на поголемиот интерес на другите љубители на крипто-валути, така што сè повеќе луѓе се задоволство  ја купуваат.

Како да купите Dogecoin и дали се чини добра идеја?
Dogecoin не е присатен во сите менувачници на крипто, па затоа, на пример, Coinbase и Gemini не го нудат тоа. Но, многу други, вклучувајќи ја и најголемата светска берза Binance, го поддржуваат Dogecoin.

Купувањето и складирањето на крипто-валута DOGA е слично на купувањето и складирањето на која било друга крипто-валута. Можете да ги чувате монетите во менувачницата или да ги префрлите во софтверскиот паричник - официјалниот паричник се нуди на веб-страницата на проектот - dogecoin.com.

Ќе се зголеми ли вредноста на Dogecoin?
Со оглед на порастот на вредноста на некои криптовалути во последно време, може да изгледа добра идеја да инвестирате во Dogecoin. Сепак, треба да почекате малку и добро да размислите за тоа.

Иако Dogecoin има огромна база на обожаватели и поддршка од еден од најбогатите луѓе во светот, не може да се каже дека проектот е технички интересен како и другите големи криптовалути како Bitcoin и Ethereum.

Инвестирањето во DOGE треба да се сфати како инвестирање во акции на компанија која не произведува скоро ништо, се состои од неколку столови во празна канцеларија, но има супер кул лого на кучиња и од некоја причина на луѓето тоа навистина им се допаѓа.

Може ли вредноста да расте? Се разбира, но исто така може да падне, можеби дури и на нула, бидејќи… зошто да не?

На крајот на краиштата, сè се сведува на ова: ако сте професионалец или барем малку ја разбирате темата, можете да заработите пари со тргување на DOGE, но ако не сте, тогаш само коцкате и никогаш не треба да се коцкате со пари што не можеш да си дозволиш да ги изгубиш.

Ова не е финансиски совет, претставуваме поглед на моменталната состојба на пазарот. Вие сте одговорни за сопствените инвестиции! Порталот Palavko.com и авторите на статијата не се одговорни, директно или индиректно, за какви било загуби направени во врска со содржината на овој напис.