Инстаграм ја зголеми должината на Reels клиповите

Социјалната мрежа Инстаграм двојно ја зголеми претходната должина на клипови наречени Reels.

Корисниците на Instagram Reels сега можат да снимаат и објавуваат клип долг до 60 секунди, додека претходно должината беше ограничена на 30 секунди. Да потсетиме, Instagram Reels на својот почеток, односно пред скоро една година, беше само 15 секунди.

Јасно е дека Instagram со своите потези сака да создаде повеќе „простор“ за креаторите на содржини.

ТикТок ја зголеми должината на клиповите од една на три минути малку порано, што им даде поголема слобода на креаторите. Оваа должина на клипови е особено корисна за клиповите со кулинарски вештини, како и за раскажување приказни.

Повеќе од 1.800 дронови беа искористени за светлосно шоу за време на отворањето на Олимписките игри во Токио

https://www.youtube.com/watch?v=raWouOKgd6I&ab_channel=EriGIA007

Иако немаше многу луѓе на стадионот, церемонијата на отворање на Олимписките игри во Токио беше навистина спектакуларна.

Церемонијата на отворање на Олимписките игри во Токио траеше неколку часа, а дел од тоа беше и светлосна претстава организирана со употреба на 1.824 беспилотни летала.

Беспилотни летала беа користени за претворање на логото на Олимписките игри во ротирачки свет.

Претходно беспилотните летала биле користени на слични начини, а пример е Super Bowl 2017 кога 300 беспилотни летала го формирале американското знаме.

Сепак, технички, бројот на беспилотни летала што се користат во Токио не е рекорден, бидејќи таа титула му припаѓа на автомобилската марка Хјундаи. Во Шангај, Кина, за време на светлосното шоу беа користени 3.281 беспилотни летала.

Instagram сега може да го преведе вашиот "Story" на повеќе од 90 јазици

Социјалната мрежа Инстаграм претстави новитет - превод на кој било странски текст додека разгледувате приказни (Story). Оваа одлика е објавена за корисниците ширум светот.

До денес, моравте да користите алатка за превод за да ги разберете објавите на различни јазици во „Приказни“ од милијарди корисници на Инстаграм. Сега ќе можете да добиете превод на повеќе од 90 јазици директно од апликацијата - иако оваа одлика моментално работи без аудио превод.

https://twitter.com/instagram/status/1417921438418276352?s=20

Тоа е сè уште чекор поблизу до правење на Инстаграм поинклузивен, вели Енгеџ. За да се заобиколи тековната граница на превод, луѓето исто така можат да ја искористат неодамна додадената опција за автоматски превод.

Новата опција е веќе вклучена по ажурирањето на апликацијата. Додека ги гледате објавите, кога апликацијата ќе открие дека гледате "Story" на друг јазик, тоа ќе ви го покаже барањето „Преглед за превод“ во горниот лев агол на апликацијата. Сè што треба да направите е да допрете на маркерот за да го видите текстот на вашиот мајчин јазик.

 

 

YouTube Shorts, конкурентот на TikTok, е претставен на глобално ниво во повеќе од 100 земји

Конкурентот на TikTok, краткиот видео формат YouTube Shorts, е претставен на глобално ниво, а сега корисниците на YouTube можат да го користат овој нов видео сервис, услугата на компанијата е достапна скоро насекаде во светот.

Услугата YouTube Shorts за првпат беше лансирана во Индија минатата година, пред да се прошири во околу 26 земји, вклучувајќи ги Соединетите држави и Велика Британија. YouTube Shorts кои сè уште се во бета фаза, сега ќе бидат достапни „во повеќе од 100 земји низ светот каде што е достапен и YouTube“.

YouTube Shorts се обидува да го стигне TikTok за да стане првиот избор за корисниците ширум светот кога станува збор за кратки видеа. Сега фокусот за проширувањето на YouTube е токму на видеото „Shorts“ и неодамна ја додаде можноста креаторите на „YouTube Shorts“ да земаат парчиња звук од подолгите видеа на YouTube. Исто така, се наведува дека се испитуваат начини на кои врските од кратките клипови водат до видеа на YouTube од кои се земени делови од музиката во позадината.

Додека YouTube се обидува да го имитира форматот на TikTok, TikTok експериментира со формати што се поблиску до традиционалниот фокус на YouTube. Неодамна TikTok ја зголеми тројно својата максимална должина на видеото до три минути за секого и полека воведува апликации на ТВ-платформите како што се Android TV и Fire TV.

Пицеријата во Париз успешно ја водат роботи

https://www.youtube.com/watch?v=_n4VSik8Qo4&t=2s&ab_channel=euronews

Француската престолнина Париз неодамна стана побогата со уште една нова атракција.

Пицерија Pazzi е отворена во центарот на Париз, а автономните роботи се грижат скоро за сè. Пронаоѓачот и основач Себастијан Риверсо за медиумите изјавија дека проектот го развивал осум години.

На големо задоволство на сопствениците, роботите дури добиваат нарачки на централниот шалтер или преку апликација на мобилните телефони. Откако роботските раце ќе ја завршат работата во кујната, пицата се става во мали прегради од кои луѓето лесно можат да го извадат својот вкусен оброк.

Трикратниот светски шампион во пица, Тиери откри дека тестото е најголемиот проблем при работењето во кујната. Како што поминува времето тестото има различни својства од првиот препарат на основната состојка. Роботите мора самите да ги прилагодат корекциите за да можат да продолжат непречено да работат.

Тој повтори дека пицата е универзално јадење, а роботите се покажаа како голема конкуренција на локалните мајстори за пица.

Илон Маск го претстави новиот автономен дрон-брод на SpaceX

 https://www.youtube.com/watch?v=X6z5idudaM8&ab_channel=VideoFromSpace

Првиот човек на компанијата SpaceX, Илон Маск, преку Твитер го претстави новиот автономен дрон-брод.

Дрон-Бродот наречен е "A Shortfall од Gravitas" или ASOG, а првиот тест беше извршен минатиот петок. Ќе се користи за мисии со ракетите Falcon 9 и Falcon Heavy, кои ќе бидат лансирани од вселенскиот центар Kennedy и вселенската станица Cape Canaveral на Флорида.

За оние кои се прашуваат зошто на SpaceX му требаат три дрон-бродови, одговорот е јасен. Амбициите поврзани со распоредот за лансирање на ракети растат, затоа ќе бидат потребни повеќе активности за „спасување“ на ракетите.

Во мисијата за лансирање на ракета Falcon Heavy, беспилотниот брод мора да плови неколку стотици милји источно од Флорида. Патувањето обично трае од шест до седум дена, а понекогаш и подолго. Покрај тоа, кога бродот се враќа на пристаништето, потребни се помеѓу 24 и 72 часа за да се отстрани ракетата од бродот. Ова значи дека бродот можеби нема да биде достапен за следното лансирање, затоа е потребен и трет.

SpaceX продолжува да инвестира во ракети што може да се користат повеќе пати, што е позитивно во секој случај бидејќи летовите во вселената стануваат поевтини и поодржливи.

12 најдобри пребарувачи за длабоко пребарување и истражување на невидливиот интернет

Нема се што е на Интернет да ви се појави во списокот со резултати од пребарување на Google или Bing. Постојат многу места до кои нивните веб-алатки не можат да пристапат. За да го истражите невидливиот интернет, треба да користите специјални пребарувачи. Ова се нашите најдобри 12 услуги за детално пребарување на Интернет.

Што е невидлив интернет?
Пред да започнеме, ајде да утврдиме на што се однесува терминот „невидлив интернет“. Тоа е едноставно израз за содржина на Интернет што нема да се појави во резултатите од пребарувањето или веб-директориумите.

Официјалните податоци за невидливата мрежа не се достапни, но повеќето експерти се согласуваат дека е неколку пати поголема од онаа што го гледаме. Со самото тоа дека Гугл, Амазон, Мајкрософт и Фејсбук, складираат некаде повеќе од 1.200 петабајти заедно, бројките за невидливата мрежа стануваат зачудувачки. Содржината на невидливата мрежа може грубо да се подели на Deep Web и Dark Web.

Длабока мрежа, длабок интернет или едноставно Deep Web
Deep Web е составена од содржина која обично бара некаква форма на акредитација за пристап. На пример, бази на податоци од библиотеки, поштенски сандачиња за е-пошта, лични записи (финансиски, академски, здравствени и правни), дискови за складирање податоци, интранети на компании, итн. Ако имате точни детали, можете да пристапите до содржината преку обичните веб прелистувачи.

Dark Web

Dark Web е под-дел од Deep Web. Мора да користите наменет Dark Web прелистувач (како што е Tor) за да ја видите содржината. Тој е повеќе анонимен од вообичаениот интернет и затоа често е дом на нелегални активности како што се продажба на дрога и оружје.

Најдобри невидливи веб-прелистувачи

1. Pipl
Pipl се брендира како најголем пребарувач за луѓе во светот. За разлика од Google, Pipl може да комуницира со базите на податоци што можат да се пребаруваат, директориуми на членови, судски датотеки и друга длабока содржина за пребарување на веб, за да ви дадат детална слика за некоја личност.

2. The Wayback Machine

Редовните машини за пребарување даваат резултати само од најновата верзија на веб-страницата што е достапна. The Wayback Machine е различна. Има копии од повеќе од 361 милијарди веб-страници на своите сервери, што ви овозможува да пребарувате содржина што повеќе не е достапна на видливата мрежа.

3. The WWW Virtual Library

The WWW Virtual Library е најстариот каталог на Интернет. Тоа беше започнато од Тим Бернерс-Ли, креаторот на Светската мрежа, уште во 1991 година. Волонтерите рачно составуваат список на врски, создавајќи висококвалитетен индекс на длабока веб содржина во десетици категории.

4. DuckDuckGo

DuckDuckGo е добро познат како приватен прелистувач за видлива мрежа, но дали знаевте дека компанијата исто така нуди веб-страница со порта што ви овозможува да ја истражувате мрежата Dark Web?

Дури и основниот пребарувач нуди подлабока веб содржина од Google. За да пронајдете резултати, тој ги комбинира резултатите од повеќе од 500 самостојни алатки за пребарување.

5. USA.gov

Количината на содржина на USA.gov е навистина импресивна. Тоа е портал за целиот јавен материјал што ви треба за која било федерална агенција и држава, локална или племенска влада. Исто така, ќе најдете информации за државни работни места, заеми, грантови, даноци и многу повеќе. Повеќето информации од страницата нема да се појават на Google.

6. Directory of Open Access Journals

Директориумот списание за отворен пристап е длабок интернет пребарувач кој обезбедува пристап до академски трудови. Делата се достапни за сите бесплатно. Складиштето во моментов има скоро 10.000 списанија со 2,5 милиони статии на сите теми. Google Scholar може да пристапи до некои информации, но сметаме дека DOAJ е подобра алатка за истражување.

7. notEvil Dark Web

Ако барате dark web-прелистувач, погледнетего notEvil Dark Web. Веб-страницата има име на домен .onion, така што не може да се пристапи преку стандарден веб прелистувач. Има база на податоци од повеќе од 32 милиони страници со dark web локации од кои може да се добие материјал, што значи дека доколку постои тоа што го барате, овој пребарувач веројатно може да го најде.

8. Elephind

Elephind се обидува да обезбеди единствен портал за сите светски историски весници. Тоа е фантастичен ресурс за истражувачите - особено за историчари, генеалози и студенти. Многу весници на таа страница се исклучиво на dark web и нема да се појавуваат на Google. Во моментов се достапни околу 3,6 милиони весници.

9. Voice of the Shuttle

За секој што е заинтересиран за хуманистичките науки, Voice of the Shuttle е основен ресурс. Веб-страницата е лансирана во 1994 година и денес може да се пофали со една од најимпресивните колекции на уредувани длабоки веб-содржини. Постојат повеќе од 70 страници со означени врски што опфаќаат сè, од архитектура до филозофија.

10. Ahmia

Ahmia е dark web прелистувач. Tој е еден од ретките dark web-прелистувачи достапни на стандардната мрежа. Сите врски и резултати нема да можат да се отворат ако немате инсталиран прелистувач Tor на вашиот компјутер. Сепак е одличен начин да вкусите што е достапно на dark web без да се изложувате на ризици од користење на dark web.

11. WorldCat

Како да знаете кои книги се достапни во различни локални библиотеки во вашата област? Посета на секоја страница од библиотеките поединечно одзема многу време и потенцијално е склона кон грешки. Наместо тоа, погледнете го WorldCat. Овој длабок веб прелистувач има две милијарди индексирани ставки од библиотеките ширум светот, вклучително и многу врски што обично се достапни само во пребарување во база на податоци.

12. Project Gutenberg

Ако барате бесплатни е-книги без заштитени права на Google, ќе треба да кликнете на неколку страници за да пронајдете врски за преземање. Project Gutenberg нуди над 58.000 бесплатни е-книги што можете да ги прегледате и преземете.

Дознајте повеќе за невидливата мрежа

Дванаесетте пребарувачи што ви ги претставивме треба да обезбедат солидна основа за пребарување на содржина. За жал, еден од најпознатите претражувачи на deep web (Deeppeep) повеќе не постои, но сите други страници во статијата можат да ви помогнат во пребарувањето.

6G мрежата веќе ја најавуват како: „Врската помеѓу реалниот и дигиталниот свет“

Иако 5G беше главна тема во последните 2 години, сега луѓето веќе започнаа да зборуваат за 6G мрежата.

Во Соединетите држави сега целата земја е покриена со новата 5G мрежа. Истотака 5G мрежата се поставува и низ целиот свет и кај ефтините паметни телефони.

Не сме ни почнале да се навикнуваме на 5G, а веќе се зборува за 6G мрежа.

Секоја мрежа трае околу една деценија, па затоа е рано да се очекува дека 6G мрежата ќе се појави набрзо.

Сепак, веќе се зборува и се развива, бидејќи научниците се состанаа на „Мобилниот светски конгрес“ и разговараа за развојот на таа мрежа и за тоа како ќе се одвива.

6G ќе биде далеку побрза од 5G и ќе биде врска помеѓу реалниот и дигиталниот свет, така што вашиот телефон ќе знае сè што се случува околу вас во даден момент, вели Џи директорот на „Qualcomm“ и човек кој има повеќе од 800 патенти под неговото име.

Тој 6G мрежата ја нарече радар и дека чувството ќе биде многу помоќно отколку досега.

Фреквенцијата на 6G мрежата ќе биде 1.000 пати побрза од гигахерци.

Хајнекен представи подвижен фрижидер за пиво

Хајнекен воведе автономен ладилник за пиво (Beer Outdoor Transporter или BOT). Може да се користи на отворено и може да собере до 12 лименки пиво.

Овој мал фрижидер е сличен по дизајнот на роботот WALL-E од истоимениот цртан филм. Најдоброто нешто е тоа што можете да го понесете со вас каде и да одите. Heineken BOT лади многу подобро од Smooth Operator, што Keystone Light го претстави на почетокот на овој месец.

https://www.youtube.com/watch?v=9gnYQsXk58o
BOT ќе биде достапен во ограничено издание. Единствениот начин на кој можете да го купите е да се пријавите на натпреварот Хајнекен кој ќе се одржи денеска.

Windows 11 е бесплатен - што ви е потребно за него?

Мајкрософт го претстави Windows 11 и тој ќе биде бесплатна надградба на Windows 10.

Многумина се прашуваа дали Windows 11 ќе мора да се плати, а одговорот е дека тоа ќе биде бесплатна надградба.

Мајкрософт го следеше истиот принцип како и за Windows 10, кога на корисниците им беше дозволено бесплатно да гo ажурираат на Windows 7 или 8.

Што ви треба за Windows 11?

64-битен процесор, 4 GB RAM и 64 гигабајти простор на HDD.

Претставен нов робот на тркала наречен Оли

https://www.youtube.com/watch?v=ZtlRVO8fpE0

Robotics X Lab, одделение на кинескиот технолошки конгломерат Tencent, претстави нов робот на тркала наречен Ollie, кој може да се вози на две додатоци слични како нозе.

Благодарение на изобилството на "мускулна сила" и голем опаш, Оли може добро да скокне во воздухот - па дури и да направи пресврт додека скока од една на друга височина, што е докажано во следното видео.

Со помош на екстремно флексибилни екстремитети, тој може да се исправи, да се спушти по скалите - и да остане исправен дури и кога ќе го стават на секакви предизвици. Сè што потсетува на американскиот производител на роботи Boston Dynamics, кој во многу наврати ја покажа атлетската моќ на своите производи.

Оли наскоро може да извршува задачи за нејзините сопственици, благодарение на навистина долгата роботска рака прикачена на горниот дел. Раката ја претвора Оли во совршен робот за испорака на кафе, како што е сугерирано во промотивното видео. Сепак, роботот е сè уште во развој и наскоро нема да се најде на пазарот.

Копале злато и пронашле нешто што дури и денешната технологија не може да го произведе

Фрагментите се пронајдени на длабочина помеѓу 10 и 40 стапки, во геолошки слој стар меѓу 20 000 и 318 000 години.

„Објект пронајден на чудно место“ е израз што се применува на десетици праисториски објекти пронајдени на разни места ширум светот кои, со оглед на нивото на технологија, целосно се косат со утврдената старост заснована на физичка, хемиска и / или геолошка доказ.

Тие честопати се фрустрирачки за конвенционалните научници, но исто така и задоволство за авантуристичките истражувачи и заинтересирани за алтернативни научни теории.

Во 1991 година, појавата на екстремно мали артефакти во форма на серпентина пронајдени во близина на бреговите на руските реки Кожим, Нарада и Балбаниу доведе до дебата што трае до ден-денес. Овие мистериозни и ситни структури сугерираат дека можеби постоела култура способна да развие нанотехнологија пред 300 000 години.

https://www.youtube.com/watch?v=Iz-NKjennXs

Овие произведени калеми првично беа откриени за време на геолошките истражувања поврзани со експлоатација на злато во планините Урал. Овие делови вклучуваат калеми, спирали, шахти и други неидентификувани компоненти.

Според анализата на Руската академија на науките од Сиктивкар, најголемите пронајдени парчиња се претежно направени од бакар, додека најмалите се направени од волфрам и молибден.

Додека најголемата од овие ставки се мери 1,18 инчи, најмалата е само 1/10000 инчи, а многумина ги покажуваат пропорциите на Златната средина. Нивната форма сугерира дека се произведени и не се природни метални фрагменти. Всушност, откриено е дека тие личат на истите минијатурни компоненти на модерната нанотехнологија.

https://www.youtube.com/watch?v=q4Os1S_KvW8

Иако некои тврдеа дека овие мали конструкции се само остатоци од пробни ракети лансирани од блиската вселенска станица Плесецк, извештајот на московскиот институт открива дека тие се премногу стари за да доаѓаат од модерното производство.

Во 1996 година, д-р Е. В. Матвејев, од Централниот оддел за научно истражување за геологија и експлоатација на скапоцени метали во Москва, напиша дека компонентите, иако биле стари илјадници години, биле од технолошко потекло.

https://www.youtube.com/watch?v=sHRRgJidj8w

Фрагментите се пронајдени на длабочина помеѓу 10 и 40 стапки, во геолошки слој стар меѓу 20 000 и 318 000 години.

Како луѓето можеле да произведат толку мали компоненти во далечното минато и за што биле користени? Некои веруваат дека калемите докажуваат дека човечката раса уживала софистицирано ниво на технологија во ерата на плеистоценот, додека други тврдат дека откритијата биле дело на вонземјани.

Фејсбук Месинџер добива три нови опции

Најважната опција е брз одговор, што ќе им олесни на корисниците брзо да одговорат на мултимедијалната содржина што ја добиваат од друг корисник преку порака на Messenger.

Кога ќе добиете фотографија или видео, на дното ќе се појави брз одговор, преку кој ќе можете веднаш да одговорите, без да го напуштите прегледникот на медиумите и да се вратите на разговорот.

Исто така, корисниците ќе добијат три нови теми за Messenger - темата „Sour“ од новиот албум на Оливија Родриго, темата Fast and Furios и темата поврзана со Светскиот ден на океанот.

И последи се QR-кодови и врски за плаќање, кои првично ќе бидат достапни само за корисниците во САД.

Камерите од Канон ги доловуваат насмевките на работниците и врз основа на тоа ја одредуваат нивната продуктивност

Канон инсталирал камери во својата кинеска подружница за да открие насмевки на работниците. Само оние кои се „100 проценти среќни“ можат да влезат во работниот простор.

Камерите се дел од извештајот на деловниот магазин Finacial Times за тоа како кинеските компании користат вештачка интелигенција за контрола на вработените. Камерите од Канон утврдуваат колку е продуктивен работникот во даден момент врз основа на насмевка. Информациите за продуктивноста се прикажуваат на мониторите.

Покрај тоа, камерите можат да утврдат колку долго работник бил на пауза за оброк, а вработените може да се следат надвор од работното место со помош на мобилни апликации.

Канон ги претстави овие камери минатата година како дел од средствата управувани од работното место. Сепак, тоа не предизвика многу внимание.

Технолошки надзор над работниците постои и во некои западни земји, вклучувајќи ги Соединетите држави и Велика Британија. Како пример за тоа беше посочена компанијата Амазон, која ја одредува продуктивноста на работниците токму врз основа на алгоритми, т.е. вештачка интелигенција.

Имајќи предвид дека за време на пандемијата на коронавируси, голем број работници беа принудени да работат од дома, се прават напори да се воспостави технолошки надзор над таквите вработени. Меѓу причините за тоа е што компаниите стравуваат дека ќе ја изгубат контролата над нивната работа.

 

Фејсбук тестира нова алатка: Ги следи коментарите и брише сè што е навредливо

Фејсбук тестира софтверска алатка со која сака да означува и отстранува навредлива содржина и коментари во кориснички групи на социјалните мрежи, објави Си-Ен-Ен.

Најавата за тестирање на ваков софтвер излезе во пост на блогот во средата, во кој Фејсбук претстави серија нови софтверски алатки за да им помогне на повеќе од 70 милиони луѓе да водат и управуваат групи на нивната платформата.

Фејсбук, кој според компанијата има 2,85 милијарди корисници, објави на крајот на минатата година дека повеќе од 1,8 милијарди луѓе учествуваат во десетици милиони нејзини активни групи секој месец.

Со новите алатки, Фејсбук, како што е најавено, ќе може да ги предупреди администраторите на групите ако некоја содржина во нивната група е „контроверзна или„ несоодветна “, соопшти компанијата.

Ако администраторот добие предупредување за несоодветна содржина, тој ќе може да преземе различни чекори, вклучително и исклучување или привремено ограничување на фреквенцијата на објавување коментари од страна на некои членови на групата и одредување на брзината на коментари на одделни објави.

Си-Ен-Ен наведува дека технолошките платформи како Фејсбук и Твитер се повеќе се потпираат на вештачката интелигенција за да утврдат голем дел од видливоста на нивната мрежа, вклучително и алатки кои откриваат и отстрануваат говор на омраза.

Ова може да биде корисно за да се спречи објавување на содржина што корисниците не сакаат да ги гледаат, а вештачката интелигенција може да им помогне на модераторите и да ги исчистат социјалните мрежи кои станаа премногу масовни за луѓето да можат да ги следат сами, проценува Си-Ен-Ен.

 

Протече наводен дизајн на Windows 11

Сликите на почетниот екран на Windows 11 и системскиот интерфејс се појавија на кинеската страница „Баиду“.

Новиот интерфејс ќе биде сличен на оној што го планираа за Windows 10X, пред да го откажат. Очигледно малку го смениле.

Апликациите се наоѓаат во средината на лентата со задачи, што сега е доста поедноставено, а ние исто така имаме ново копче за стартување и опција за брзо исклучување или рестартирање на уредот. Почетното мени е поедноставено.

https://twitter.com/tomwarren/status/1404843837726547971?s=20

Исто така, ќе имаме заоблени рабови - на менијата, File Explorer и апликациите.

Исто така, ќе ја имаме апликацијата Windows Widgets на лентата со задачи.

Како што се очекуваше, ќе имаме нов звук при стартување.

https://twitter.com/tomwarren/status/1404840956893990914?s=20

Windows наскоро ќе го претстави оперативниот систем Windows 11.

Се очекува да биде претставен на 24 јуни.

Што се знае Google за вас

Со цел Google да помогне и да ни го олесни животот, тој пак бара некои навидум основни информации. Сепак, сигурни сме дека многумина немаат претстава колку навистина Google знае за корисниците. Количината на податоци што Google ги складира за вас и вашата локација е шокантна.

Google ја зачувува вашата локација (ако е вклучена оваа опција) секој пат кога ќе го вклучите телефонот и може да ги види сите ваши активности и движења од првиот ден кога сте започнале да го користите Google на вашиот телефон.

Покрај тоа, Google споделува слики од екранот на секое место што сте го посетиле во последната година.

Google зачувува информации за вашата историја на прелистување на Интернет на сите уреди во посебна база на податоци. Дури и кога ќе ја избришете вашата историја.

Кога станува збор за реклами, Google го создава вашиот профил и се заснова на лични информации што вклучуваат локација, пол, возраст, хоби, кариера ...

Google следи и со кого разговарате на Фејсбук, од кои земји се вашите соговорници, но и кога одите во кревет.

Дали ова ќе им стави крај на измамниците? WhatsApp работи на нов метод за верификација

WhatsApp работи на нова опција Flash Calls што ќе се користи за потврда или активирање на сметка. Досега компанијата има направено слична работа преку СМС, но охрабрени од неколкугодишна измама што сеуште се практикува, тие решија да ја активираат со јавување, пренесува Експрес.

Имено, новата опција ќе работи така што WhatsApp ќе го повика вашиот телефонски број и потоа автоматски ќе го заврши повикот, потврдувајќи дека бројот на компанијата во историјата на повици е еднаков на оној што ви дава шестоцифрен код. Се наведува дека измамниците никогаш нема да можат да го заобиколат методот Flash Calls, бидејќи бројот што ве повикува секогаш ќе биде различен.

Сепак, новата опција нема да биде достапна за индивидуалните корисници на популарната апликација за разговор. WABetaInfo вели дека Flash Calls нема да може да се имплементираат на iOS, бидејќи Apple не нуди ниту еден јавен API за читање историја на повици, но се наведува дека WhatsApp активно работи да им објасни на корисниците зошто им е потребна дозвола за остварување и управување со повици и пристап до нивната историја.

Покрај тоа, се истакнува фактот дека оваа одлика ќе биде целосно опционална, така што корисниците ќе можат слободно да изберат како сакаат да ја потврдат својата сметка. Исто така, се тврди дека WhatsApp нема да ја користи вашата историја на повици за некои други цели.

Измамниците можат да бараат од луѓето пари
WhatsApp често е мета на измамници, која работи со добивање порака од навидум позната, пријателска, но и хакирана адреса, со шестцифрен код што не сте го побарале.

„Добив порака од WhatsApp од една пријателка која рече дека нејзината сметка е блокирана и дека случајно и го испратила својот код за пристап до мојот број, барајќи да го сликам и да и го испратам“, рече еден измамен. Имено, откако ќе „провалат“ на сметката, тие можат лажно да се преправаат и со тоа да бараат пари од луѓето.

WhatsApp советува никогаш да не го давате вашиот безбедносен код, дури ни на пријателите и семејството. Тие исто така истакнуваат дека вклучувањето верификација во два чекори помага многу, но генерално треба да бидете претпазливи со пораките во кои ви бараат пари, дури и ако тие доаѓаат од вашиот зачуван контакт.

Blue Origin на аукција продаде билет за патување во вселената

Blue Origin на аукција продаде билет за патување во вселената за 28 милиони долари.

Почетната цена на билетот за место во ракетата „New Shepard“, односно во капсулата, беше 4,8 милиони долари, но на крајот достигна 28 милиони долари за само десет минути.

Лансирањето е закажано за 20 јули и тоа ќе биде прва мисија на Blue Origin во која луѓето ќе патуваат во вселената. Победникот на аукцијата ќе доживее микрогравитација во период од неколку минути, заедно со основачот на Blue Origin, Џеф Безос, неговиот брат Марк и уште еден патник.

Идентитетот на победникот на аукцијата ќе остане тајна во наредниот период.

Ракетата „New Shepard“ е дизајнирана да ја носи капсулата до работ на вселената, а капсулата нуди доволно простор за шест патници. За време на десетминутното патување, патниците ќе доживеат микрогравитација во период од три минути.

Безос на овој начин ќе го исполни својот сон.

Цената од 28 милиони долари за вселенски билет е скоро двојно пониска од цената на билетот за капсулата Crew Dragon на SpaceX. Само владините астронаути патувале до Меѓународната вселенска станица со оваа капсула, но првото приватно патување во орбитата се очекува оваа година. Четворица патници ќе поминат три дена во орбитата.

https://www.youtube.com/watch?v=JUcQmETFmds

PS5 доби нова надградба што ги подобрува перформансите

Сони објави достапност на ажурирање на софтвер означен со 21.01-03.20.00 за конзолите PS5, што треба да ги подобри вкупните перформанси, но и да донесе некои други подобрувања.

Меѓу другото, новиот фирмвер го ажурира софтверот за безжичен контролер DualSense за да ја подобри стабилноста, осигурува дека игрите скриени на PS4 остануваат скриени на PS5 и го прави постабилен процесот на копирање игри од USB до конзолата.

Бидејќи Sony секогаш препорачува да ги користите најновите достапни ажурирања на фирмверот, зачувајте ја датотеката .PUP за преземање на оваа врска, форматирајте го USB-уредот со помош на конзолата, креирајте ја патеката „PS5 / UPDATE“ и потоа пренесете ја датотеката „PS5UPDATE.PUP“ на новосоздадена папка.

Ако сè е во ред, поврзете го подготвениот УСБ со вашиот PS5, стартувајте ја конзолата во безбеден режим (долго притиснете го копчето за напојување и ослободете ја по вториот „сигнал“) и потоа одете во Ажурирај го софтверот на системот> Ажурирај од УСБ-уредот> ДОБРО.

Откако ќе се најде фирмверот, конзолата автоматски ќе го започне процесот на ажурирање, а потоа треба да дозволите PS5 да го имплементира новиот софтвер на Сони.

Важно предупредување од сони! Не исклучувајте ја конзолата (PlayStation 5) или не отстранувајте го USB-уредот додека трае инсталацијата, бидејќи тоа не само што ќе ја прекине надградбата, туку може и сериозно да ја оштети конзолата.

Фејсбук подготвува паметен часовник со две камери

Фејсбук го развива својот прв паметен часовник, кој ќе се појави летото 2022 година.

Паметниот часовник ќе има две камери и ќе може да се оддели од нараквицата за да фотографира и да прави клипови, а потоа да споделува преку апликации на Фејсбук вклучувајќи го и Инстаграм.

Камерата од предниот дел на часовникот е првенствено наменета за остварување видео повици, додека задната камера со автоматско фокусирање (1.080p) може да се користи за снимање кога е одвоена од футролата на зглоб изработен од не'рѓосувачки челик. Фејсбук исто така сака другите компании да прават додатоци за поврзување на фотоапаратот со разни работи.

Идејата е да ги мотивираме корисниците да користат паметни часовници, како и паметни телефони, и сето тоа е дел од планот на извршниот директор на Фејсбук, Марк Цукерберг, да произведе повеќе уреди кои ги „заобиколуваат“ „Apple“ и „google“, две доминантни мобилни платформи кои во голема мерка ја контролираат можноста на Фејсбук да допре до луѓето.

„Apple“ агресивно се позиционираше како заштитник на приватноста ограничувајќи ги различните типови на податоци што ги собираат апликациите како „Facebook“, додека „Facebook“ е врзан за разни скандали поврзани со употребата на корисничките податоци.

Часовникот ќе биде достапен следната година во бела, црна и златна боја и ќе чини околу 400 долари.