Трендинг :

Дали знаевте дека можете да го отклучите вашиот iPhone со помош на гласовна команда?

Експерт за технологија ги изненади корисниците на TikTok откривајќи како да го отклучат својот iPhone користејќи гласовни команди, функција која многумина не ни знаеја дека постои.

ТикТок техничар под корисничкото име hardreset.info сподели детални упатства за тоа како да го направи тоа. Отпрвин, тој отиде во поставките, потоа во пристапноста, каде што притисна гласовна контрола и ја избра опцијата за прилагодување на командите.

За подетално да дознаете како се користи оваа гласовна команда погледнетего видеото.

@hardreset.info Siri will unlock your iPhone instead of you! #iphone #phone #phonetrick #lifehack #ios ♬ prolly my spookiest beat (slowed + reverb) - prodby668

USB-C станува универзален полнач во Европската унија

Земјите членки на ЕУ во средата се договорија за заеднички став за универзален полнач за електронски уреди, врз основа на кој ќе преговараат со Европскиот парламент за конечниот текст на законот.

Заедничкиот став, договорен од амбасадорите на земјите-членки во Комитетот на постојани претставници, е мандат што му овозможува на претседателството на Советот да ги започне преговорите со Европскиот парламент откако парламентот ќе се договори за неговиот став.

На 23 септември минатата година, Европската комисија предложи решение за полнење на електронски уреди како мобилни телефони и таблети, кои сите треба да имаат USB влезен слот тип C, што е клучен чекор за конечното воведување на универзален полнач.

Комисијата предложи измена на директивата со која USB тип C треба да стане стандарден слот за полнење паметни телефони, таблети, камери, слушалки, преносни звучници и рачни конзоли за видео игри.

Уникатниот USB-C слот ќе им овозможи на потрошувачите да полнат уреди со ист USB-C полнач, без разлика на брендот на уредот.

Предлогот предвидува продажба на полначи одвоено од електронските уреди, што значи дека при купување на нов уред нема задолжително да има нов полнач. Ова треба да го намали количеството на електронски отпад.

Вообичаеното решение за полнење електронски уреди би требало значително да го намали бројот на полначи кои се акумулираат во домовите за потрошувачи и да донесе значителни заштеди. Според проценките на Комисијата, потрошувачите во ЕУ би можеле да заштедат 250 милиони евра годишно за непотребно купување полначи. Исто така, треба да ја намали количината на електронски отпад за околу илјада тони годишно.

Од 2009 година Комисијата се обидува да го реши проблемот со универзален полнач за електронски уреди, што доведе до значително намалување на бројот на различни полначи и решенија за полнење од триесет на три кои најчесто се користат денес.

Комисијата најавува дека ќе предложи измена на регулативата во оваа насока, која би стапила во сила истовремено со новата директива.

Најголемиот отпор за универзалниот полнач со години го има американскиот производител Apple.

 

Xiaomi е број 1 во Европа

Кинескиот гигант Xiaomi продолжува да расте, и во производството и во продажбата.

Тие неодамна го престигнаа Apple и станаа втор најпродаван во светот, а сега за прв пат се најпродавани во Европа.

„Strategy Analytics“ објави дека го престигнале Samsung во вториот квартал и продале 12,7 милиони мобилни телефони во Европа во вториот квартал. Тоа е скок од 67,1%.

Samsung падна за 7% и продаде 12 милиони, па Xiaomi сега е пред него.

Apple, исто така, забележа раст од 12,7%, најмногу благодарение на моделот iPhone 12.

Xiaomi е најпродаван во Русија, Украина, Шпанија и Италија.

Тајна Мапа на вашиот телефон го снима секој ваш чекор: Еве како да ја пронајдете и исклучите

Дали знаевте дека iPhone ги следи вашите движења и ги снима податоците во „скриена“ папка?

Функцијата „Significant Locations“ ги прикажува вашите локации во последните неколку месеци, но секако дека може да се исклучи.

Му помага на вашиот уред да ги научи важните места што ги посетувате и обезбедува персонализирани услуги, како што се навигација или подобрени опции за Фото мемории.

Заштитени податоци

Да бидеме јасни - Apple нема податоци за вашето движење, бидејќи тие се заштитени со шифрирање.

Никој не може да пристапи до функцијата „Significant Locations“, ниту е достапна во услугата iCloud, пренесува The Sun.

Дури и ако некој физички го земе телефонот, ќе мора да помине некои чекори (како Face ID или Touch ID) за да пристапи до податоците.

Едноставна процедура

Ако сакате да ја исклучите функцијата, кликнете Settings > Privacy section > Location Services > System Services > Significant Locations.

По проверката на Face ID или Touch ID, ќе добиете листа на посетени локации. Тие се означени со време и се прикажуваат на посебна мапа.

Едноставно кликнете на „Clear History“ за да ги избришете трагите од движењата, потоа изберете „Turn Off“ за целосно да го исклучите.

WhatsApp ќе ја избрише вашата сметка ако ги имате овие апликации!

WhatsApp издаде соопштение во кое ги предупредува корисниците дека нивните сметки ќе бидат избришани доколку имаат инсталирано одредени апликации на нивниот паметен телефон.

Тие прво ќе ја суспендираат вашата сметка, а потоа ќе ви ја испратат последната предупредувачка порака дека ќе ја откажат и избришат вашата сметка засекогаш и дека имаат право на тоа.

Тоа нема да се случи ако го направите она што тие го бараат од вас.

Ако имате WhatsApp Plus, GB WhatsApp или која било друга апликација моделирана според нив што ја копира WhatsApp апликацијата, вашата сметка ќе биде суспендирана, а потоа ќе биде укината доколку не ги избришете ваквите слични апликации.

Користејќи ги овие апликации, вие ги кршите приватноста и безбедносните права на WhatsApp, што ги прифативте кога ја инсталиравте апликацијата наведуваат од компанијата.

Конечно познато кога излегува Huawei P50?

Конечно ќе се појави серијата Huawei P50, бидејќи компанијата официјално го потврди датумот на лансирање. Настанот ќе се одржи на 29 јули, каде ќе видиме почеток на нова ера на мобилната фотографија, според Ричард Ју, извршен директор на Huawei.

Досега имаше само гласини за датумот, но благодарение на официјалната страница на компанијата Weibo, знаеме дека оваа објава е навистина официјална потврда за објавувањето на новиот модел. Huawei P50 се најавува дека ќе пристигне со LTE верзија на чипсет Snapdragon 888, но не знаеме ништо за Pro или за можми Pro + уреди од оваа серија.

https://twitter.com/AndroidAuth/status/1417005806747258883?s=20

Очекуваме да се појави со чипсет Kirin 9000 и на крајот да се префрли на SD888 кога ќе се реши проблемот во производството на чипови.

Иако спецификациите во моментов се уште се непознати, уверени сме дека серијата P50 ќе пристигне со HarmonyOS 2.0. Гласините велат дека телефонот ќе се испорачува со брзо полнење од 66W, додека гласините укажуваа на 1-инчен сензор за камера од Sony, како и 1 / 1.18 сензор „за ултра-широк објектив“.

 

Се прашувате дали вашиот телефон е водоотпорен? Еве како можете да го проверите!

Ако некогаш сте се сомневале во водоотпорност на вашиот паметен телефон или од која било причина сте сакале да ја проверите, постои можност да го сторите тоа без ниту една капка вода.

Бесплатната апликација Water Resistance Tester, која може да се преземе од Google Play Store, ја тестира целосната применливост на сертификатот IP67 / IP68 (што гарантира отпорност на вода) со употреба на барометар на самиот телефон.

Апликацијата е лесна за употреба. За тестирањето, треба само да го притиснете екранот малку посилно со два прста и наскоро ќе видите позитивен или негативен резултат, што, судејќи според прегледите на Play Store и Reddit, е доста веродостоен.

Тестирањето на апликацијата, кое беше извршено од уредничкиот персонал на страницата „Android Police“ на телефон Google Pixel 5, покажа позитивни резултати. Сепак, тие се покажаа негативни веднаш штом ќе се отвори местото каде стои СИМ-картичката, што потврди дека апликацијата дава веродостојни резултати.

А, колку е добар овој метод за проверка на отпорноста на вода, докажува и еден коментарот на Reddit, кој го остави сервисер од официјалните услуги на Самсунг, во кој вели дека ја тестираат отпорноста на вода на скоро идентичен начин.

Размената на податоци помеѓу телефоните станува побрза и многу полесна, без оглед на брендот и моделот

Големите кинески технолошки компании Oppo, Vivo и Xiaomi, односно едни од најголемите брендови во светот на паметните телефони, ги здружија силите пред неколку години за да развијат заеднички безжичен стандардизиран протокол за пренос на содржина MTA (Mutual Transfer Alliance) помеѓу нивните уреди .

Во меѓувреме, OnePlus, Meizu, ZTE, Asus и многу други се приклучија на алијансата. Сепак, најгласно одекнаа најновите вести, дека списокот со најголем удел на глобалниот пазар - Самсунг - тукушто се приклучи на таа листа.

Влегувањето на Самсунг во овој круг ќе овозможи полесна размена на податоци помеѓу паметни телефони од различни брендови, иако нивниота опција Quick Share работи доста добро веќе некое време, но таа не е прифатена и компитабилна со другите брендови.

Влегувањето на Samsung во MTA не значи дека Quick Share ќе исчезне, но дека компатибилноста помеѓу уредите од различни производители значително ќе се зголеми.

Ако ги имате овие 8 апликации на вашиот Android - избришете ги веднаш

Неодамна беше утврдено дека вкупно осум апликации за Android од продавницата Google Play содржат малициозен софтвер Joker. Апликациите, забележани од лабораториите за безбедност на Quick Heal, можат да собираат и крадат податоци од корисниците на паметни телефони со Android систем и да создаваат разни други проблеми.

За среќа, истражувачката фирма привлече внимание кон Гугл, а осум заразени апликации, наводно, биле отстранети од Play Store. Тие повеќе не се достапни за преземање, но самите апликации сè уште претставуваат закана затоа што остануваат на Интернет, но и потенцијално на вашите телефони.

Малициозниот софтвер Јокер може да украде кориснички податоци и дури може тајно да ги пријави корисниците на скапи платени претплати на кои никогаш не се пријавиле. Злонамерениот софтвер може да ви ги украде списоците со контакти, информациите за уредот, пораките и многу повеќе.

Препорачливо е корисниците на паметни телефони со Android систем - вклучително и купувачи на паметни телефони Galaxy - кои ги преземале овие апликации, да го отстранат што е можно поскоро и да извршат скенирање на вирус со употреба на реномирана алатка за антималвер. Инфицирани апликации се:

Auxiliary Message

Fast Magic SMS

Free CamScanner

Super Message

Element Scanner

Go Messages

Travel Wallpapers

Super SMS

Како по правило, сопствениците на паметни телефони со Android систем треба да се држат настрана од непознати апликации кои немаат никаква репутација, особено ако користат апликации за пораки, скенери или тапети, бидејќи овие категории се многу популарни меѓу хакерите и често се користат како екран за малициозен софтвер.

6 нови функции на Android пристигнуваат ова лето на нашите телефони, проверете што ни носат

Гугл, преку објава на блогот на својата компанија, објави нови функции кои, ова лето, ќе станат достапни за сите корисници на Андроид и нема да бидат ограничени само на нивните уреди Pixel.

Системот за сигнали за земјотрес на Андроид ќе стане достапен на глобално ниво. Луѓето во областите погодени од земјотресот ќе можат да добиваат известувања и предупредувања за земјотресите што доаѓаат. Функцијата досега беше достапна за Нов Зеланд и Грција, а сега пристигнува во уште неколку земји.

Пораката ќе може да се обележи во апликацијата Messages со ѕвездичка, за да може полесно да се најде подоцна. Сè што треба да направите е да притиснете и да го држите прстот на пораката долго време, а потоа да ја изберете ѕвездата. Постои и нова категорија „Starred“ во која се сместени пораките со ѕвездички.

Contextual Emoji Kitchen (автоматска препорака за емотикони) пристигнуваат во текот на летото за пораки напишани на англиски, шпански и португалски јазик и на уреди со инсталиран Android 6 или понов.

Google Assistant ќе може да го однесе корисникот на посебна локација во рамките на апликацијата, додека командата „Hey Google, shortcuts“ се користи за целосна листа на можности, пренесува Benchmark.

Гласовниот пристап, во бета фаза, има опција за пристап до преглед, така што е можно да ја стартувате функцијата само со гледање на екранот. Гласовниот пристап исто така овозможува брза и ефикасна навигација на телефонот и апликациите само преку глас. Постојат и подобрени опции за внесување лозинка.

Android Auto сега нуди повеќе опции за прилагодување. Можно е да го прилагодите почетниот екран од телефонот и рачно да го поставите темниот режим. Исто така, полесно е и пребарувањето содржини, а во апликацијата Android Auto е можно да се користат опциите за полнење на електричниот автомобил, паркирање и навигација.

 

Samsung ќе произведува флексибилни екрани за Google, Vivo и Xiaomi

Samsung успева одлично на тоа поле и до крајот на годината ќе ги објави Galaxy Z Fold 3 и Galaxy Z Flip 3, тоа се два смартфони со флексибилни екрани.

Google, Vivo и Xiaomi најавија дека ќе лансираат паметен телефон со флексибилни екрани до крајот на годината и дека екраните ќе бидат произведени од Samsung.

Samsung Display ќе започне со масовно производство на OLED флексибилни панели наменети за слободниот пазар во октомври, а само три од овие компании ќе можат да ги претстават своите нови телефони до крајот на годината.

Google ќе го претстави својот „Fold“ со 7,6-инчен екран на преклопување, Vivo и неговиот модел ќе имаат 8-инчен екран, додека димензиите на телефонот Xiaomi со флексибилен дисплеј сè уште не се познати.

Познати големини на екранот на уредите од семејството Galaxy S22, моделот Ultra повторно посебен

Долго ќе чекаме за новите уреди на Samsung од серијата Galaxy S22, но веќе се појавуваат првите детали.

Еден извор вели дека Galaxy S22 ќе има 6.06-инчен екран, S22 Plus ќе добие 6.55-инчен панел, додека моделот Ultra ќе задржи 6.81-инчен екран, додека друг извор тврди дека големините ќе бидат 6.1,  6.5-6.6 и 6.8 инчи.

S22 и S22 Plus се очекува да имаат помали екрани од сегашните модели, а само Ultra ќе има LTPO OLED екран. Ова ќе му овозможи подолг век на траење на батеријата, поголема резолуција и брзина на освежување на екранот.

Информациите од Јужна Кореја велат дека Ultra ќе има позадина од стакло, додека во случајот на S22 Plus и S22 позадината ќе биде пластична. Сепак, поради комплетно новиот начин на обработка на задниот дел, S22 Plus и S22 ќе изгледаат и оставаат врвно чувство исто како да се од стакло.

Samsung се очекува да понуди нов Exynos 2200 процесор со AMD GPU единица заедно со верзија на Snapdragon на Qualcomm на некои пазари.

6 години стариот Iphone 6s добива подршка со новиот IOS 15

IPhone 6S на Apple во септември ќе наполни шест години, што е вечност за мобилните телефони, но за оние кои сè уште го користат, пристигна добрата вест.

Кога Епл ќе го лансира својот iOS 15 оваа есен, тој ќе биде достапен и за iPhone 6S, iPhone 6S Plus како и за првата генерација на iPhone SE, уредите што „фабрички“ дојдоа со iOS 9.

Кога станува збор за Андроид, Самсунг презеде чекори за подобрување на долговечноста на своите уреди и обезбеди четиригодишна безбедносна поддршка за некои од своите мобилни телефони. Сепак, шестгодишната поддршка на iPhone 6S го става Apple во прва лига кога станува збор за поддршка.

Сепак, треба да се напомене дека многу од новите карактеристики нема да бидат компатибилни со процесорот A9 Bionic што работи на iPhone 6S. Visual Lookup, Live Text во случај на фотографии, режим на портрет во FaceTime, нови карактеристики на Мапи и др. - нема да бидат достапни за моделот 6S, бидејќи за нив е потребен уред со процесор A12 Bionic што го имаат XS, XR и поновите модели.

Исто така, можно е поновиот софтвер да забави постар мобилен телефон кој работи со застарен и побавен процесор, но тоа не мора да биде случај. IOS 14 немаше значително влијание врз перформансите на 6S.

Она што може да биде проблем е траењето на батеријата. Додатоците и слично се потешки за употреба на 4,7-инчен екран во споредба со денешните стандардни 6-инчни и поголеми панели. Затоа, може да се заклучи дека ќе има некои потешкотии со компатибилноста.

Samsung Galaxy S22 веројатно е без камера под екранот

Иако првите информации говореа дека претстојниот предводник на Samsung Galaxy S22 ќе има предна камера под екранот, сега изворите тврдат дека нема да биде така.

Причината за одлуката на Samsung е едноставна затоа што компанијата нема време да произведе доволно од овие модели, особено поради фактот што Galaxy S22 ќе биде исклучително популарен и баран. Покрај тоа, квалитетот на сликата, наводно, не ги исполнува стандардите на Samsung, а камерата е малку видлива под екранот.

Сето ова не е изненадувачки. ZTE Axon 20 5G стана првиот паметен телефон со камера под екранот, кој сè уште беше видлив и не даваше импресивен квалитет. Затоа, одлуката на Самсунг да чека решение за проблемот пред да ја инсталира новата технологија има смисла, особено што станува збор за предводници.

Од друга страна, истиот извор тврди дека Samsung Galaxy Z Fold 3 ќе добие ново решение. Со оглед на тоа што се очекува и секундарна селфи камера, споменатата загриженост за квалитетот е помалку значајна. Исто така, се очекува овој модел да биде значително помалку баран од серијата Galaxy S22, така што производството нема да претставува проблем.

Првата совршена камера под екранот е планирана најрано за втората половина на 2022 година, односно за модалот Galaxy Note.

LG официјално престанува да произведува мобилни телефони

LG во април објави дека излегува од бизнисот со мобилни телефони и со оглед на фактот дека требаше време да се исклучат операциите, денес е последниот ден за производство на паметни телефони и таблети.

LG ќе продолжи да ги поддржува постојните уреди, а премиум моделите имаат тригодишна софтверска поддршка. Некои модели, вклучително и телефоните од серијата Q, ќе добијат Android 12, додека најновите премиум модели ќе одат чекор понатаму до Android 13.

Фабриката LG Electronics во Виетнам, каде се произведуваат повеќето мобилни телефони на LG, ќе се трансформира во погон за апарати за домаќинство. LG веќе направи транзиција на некои од своите производни капацитети за да ги задржи вработените во фабриката за паметни телефони. Останатите работници од мобилните производни линии ќе добијат нови задачи до крајот на јули.

Фабриката во Хаипонг започна со работа во 2015 година и произведува телевизори и домашни апарати. Сестринските компании LG Innotek и LG Display произведуваат камери и екрани на таа локација.

LG со тоа е на пат да стане најголем производител на апарати за домаќинство, а продажбата во вториот квартал е голема и изнесува 6,3 милијарди долари.

Нови функции на IOS 14.6 на Apple


Apple го лансираше iOS 14.6 за сите компатибилни уреди, и иако не е голема надградба, сепак носи значајни нови функции.

Можеби највпечатлива е претплатите на „Епл Подкаст“, ​​која овозможува пристап до платени претплати за специфични подкасти, отклучува разни опции како што се слушање без реклами, пристап до ексклузивна содржина и ран пристап до содржина.

Голем број компании веќе имаат услуга за претплата, вклучително и NPR, Los Angeles Times, Tenderfoot TV, Sony Music Entertainment и многу други.

Ново е и семејството на Apple Card, што им овозможува на две лица да споделуваат Apple Card, а родителите исто така можат да ја споделуваат својата Apple Card со деца со ограничувања на трошоците и родителска контрола. Оваа одлика е моментално достапна само во САД.

Покрај тоа, опцијата Lost Mode режим во апликацијата Find My, му овозможува на корисникот да остави телефонски број покрај адресата за е-пошта со кој ќе може да се контактира доколку некој го пронајде уредот, а гласовната контрола ви овозможува да го отклучите iPhone преку глас по рестартирање на уредот

Ажурирањето исто така носи решенија за 43 безбедносни проблеми, па вреди да се преземе. Ако ажурирањето не се понуди автоматски, може да се преземе со следење на чекорите за ажурирање на Settings-General-Software update.

Huawei HarmonyOS пристигнува на 2 јуни

Во последно време има многу официјални и неофицијални информации за оперативниот систем Huawei’s HarmonyOS, а сега е познато дека ќе биде претставен на 2 јуни.

Барем така тврдат изворите кои ја открија веста за HuaweiCentral, а беше објавен и промотивен постер поврзан со настанот.

Два нови уреди ќе бидат претставени на истиот настан, а тоа се Huawei MatePad Pro 2 и Huawei Watch 3, кои доаѓаат делумно да помогнат во лансирање на подобрена верзија на оперативниот систем, што е технички HarmonyOS 2.0.

Сè добро се вклопува во претходните гласини, а постарите уреди вклучувајќи ја и серијата Huawei Mate 40 ќе се приклучат на програмата HarmonyOS 2.0.

Како што е познато, HarmonyOS е веќе присутен и се користи за некои IoT и ТВ уреди, но сега доаѓа на мобилните телефони и таблетите како вистински ривал на Android развиен од Google.

Уште откако Америка воведе санкции и забрани деловна активност помеѓу Huawei и американски компании како Google, уредите како Huawei P40 пристигнаа со „гола верзија“ на Android без никакви апликации на Google и Google Play Store.

Овие недостатоци на софтверот беа хендикеп за одличен хардвер, но HuaweiOS 2.0 треба да означи почеток на ново поглавје во приказната на Huawei, дури и ако достапноста на апликацијата продолжи да биде проблем сè додека Huawei не ги убеди големите програмери да ги префрлат своите апликации во новиот ОС.

https://www.youtube.com/watch?v=NKBXq1q6chQ&t=12s

Oppo подготвува телефон на преклоп со 7-инчен екран

Oppo подготвува телефон на преклоп со 7-инчен екран

Големите производители на паметни телефони работат на флип телефони кои ќе се појават на пазарот оваа година, а меѓу нив е и Oppo.

Xiaomi веќе го претстави својот Mi Mix Fold, а кинеските медиуми пишуваат дека на ред е Oppo. Оваа компанија подготвува смартфон што може да се склопи и кој ќе има 7-инчен панел за преклопување одвнатре. Тоа е LTPO екран, кој всушност е OLED панел, но е поекономичен. Ова е токму она што е клучно за ваквите мали уреди.

Новиот Oppo се очекува да биде подолг и поширок од уредите Galaxy Z Flip и Moro Razr, а тоа може да му овозможи да добие батерија помеѓу 3.500 и 4.000 mAh.

Уредот ќе има и секундарен 2-инчен екран однадвор кој ќе прикажува известувања, а можно е да има и некои одлики што ќе го олеснат правењето селфи фотографии.

Сè уште не е познато на кој процесор ќе го работи, какви камери ќе има или кога точно ќе се појави.

IPhone на Apple следната година ќе има 48 MP камера, мини модел станува минато

Моделите на iPhone на Apple за 2022 година носат промени во камерата и самата понуда ќе се промени.

Познатиот аналитичар Минг-чи Куо тврди дека iPhone Pro ќе добие поголем сензор од 48 MP за примарната камера, а со цел да се ослободи од забите на екранот, Apple ќе инсталира сензори Face ID под екранот.

48 MP камери се присутни во уредите со Android веќе неколку години, но оваа компонента ќе биде поголема од повеќето. Beе биде сензор од 1 / 1,3 инчи со големина на пиксел од 1,25 μm. Тоа е помало од 1,7 μm големина на пиксел на iPhone 12 Pro Max, но Куо тврди дека еквивалентната големина на пикселот ќе биде 2,5 μm кога сензорот се користи за фотографии од 12 MP. Аналитичарот додаде дека сензорот со поголема резолуција ќе овозможи снимање на 8K видео.

Моделите на iPhone за следната година ќе бидат помали по големина, а Куо тврди дека 5,4-инчниот мини модел нема да биде понуден, како и дека Apple ќе ги задржи 6‚1 и 6,7-инчните екрани за другите модели. Mini, наводно, не ги исполни очекувањата на Apple кога станува збор за продажбата. Уредите за оваа година ќе ги задржат истите големини на екранот.

Куо рече дека Apple ќе започне да го користи системот Face ID под екранот од 2023 година. Тој претходно изјави дека компанијата ќе го замени забот FaceID со перфориран исечок на екранот во некои модели од следната година, и дека во 2023 година iPhone ќе има сензори за отпечатоци под екранот.

Sony го претстави Xperia 1 III и Xperia 5 III

Sony го претстави Xperia 1 III и Xperia 5 III

Sony претстави два нови паметни телефони, Xperia 1 III и Xperia 5 III.

Двата уреди се дел од најновата кампања на Sony за редефинирање на марката Xperia и приближување до нејзините одлични алфа дигитални фотоапарати. Затоа, кај двата модели, системот на камера е во фокусот, а Сони посочува дека ова се „првите мобилни телефони во светот со променливи телефото леќи спарени со Дуал ХД сензор“ и подобрувања на веќе брзите и прецизни систем за автоматско фокусирање.

Двата уреди имаат спецификации специфични за најдобрите телефони со Android, три задни камери, Qualcomm’s Snapdragon 888 процесор и 5G мрежна поддршка.

Телефоните го задржаа дизајнерскиот јазик Xperia што Сони го претстави со првиот Xperia 1, тие се високи и тесни, тие се црни и заоблени на сите агли. Многумина ќе се согласат дека изгледаат одлично, а колку ќе чини засега не е познато.

Xperia 1 III има 4K OLED екран со брзина на освежување од 120Hz, два звучници кои се 40% погласни од порано и кои го поддржуваат форматот на Sony Reality Audio 360

Sony исто така обезбеди посебен режим за USB-C портата што овозможува употреба на специјален кабел за пренос на HD видео сигнали од SLR камерата, така што телефонот може да се користи како монитор, исто како што е случајот со Xperia Pro и HDMI кабел. Ова може да биде интересна опција за пренос во живо.

Телефоните ќе се продаваат во верзии со двојна SIM и SIM + microSD. И двајцата имаат приклучок за слушалки и копче за затворање на фотоапаратот.

Новите уреди се напојуваат од батерија од 4.500 mAh со поддршка за безжично полнење. Кога се вклучуваат во полнач додека играат игри, мобилните телефони можат да ја пренасочат топлината од батеријата. И двата модели доаѓаат со Android 11.

Оние кои ќе се одлучат за Xperia 5 III ќе добијат многу сличен спецификација со неколку исклучоци. Xperia 1 III има поголем 6,5-инчен 21: 9 екран, додека Xperia 5 III користи помал 6,1-инчен екран со формат 21: 9 и резолуција од 1080p во споредба со 4K резолуцијата на поголемиот модел. Сепак, постои поддршка за променливи леќи во стилот на перископ.

Sony се одлучи за три задни камери од кои главната и телефото имаат оптичка стабилизација на сликата, додека Xperia 1 II има и сензор за ToF.

Компанијата ги подобри перформансите на камерите во услови на слаба осветленост, но главниот акцент е ставен на автоматскиот фокус и брзината на снимање.

Sony ја интегрираше својата апликација за професионална камера со главната апликација, постои основен режим, но сега е многу полесно да се избере професионален режим наменет за корисниците на камерата на Sony. Интерфејсот е многу сличен.