Конечно познато кога излегува Huawei P50?

Фото: gsmarena

Конечно ќе се појави серијата Huawei P50, бидејќи компанијата официјално го потврди датумот на лансирање. Настанот ќе се одржи на 29 јули, каде ќе видиме почеток на нова ера на мобилната фотографија, според Ричард Ју, извршен директор на Huawei.

Досега имаше само гласини за датумот, но благодарение на официјалната страница на компанијата Weibo, знаеме дека оваа објава е навистина официјална потврда за објавувањето на новиот модел. Huawei P50 се најавува дека ќе пристигне со LTE верзија на чипсет Snapdragon 888, но не знаеме ништо за Pro или за можми Pro + уреди од оваа серија.

Очекуваме да се појави со чипсет Kirin 9000 и на крајот да се префрли на SD888 кога ќе се реши проблемот во производството на чипови.

Иако спецификациите во моментов се уште се непознати, уверени сме дека серијата P50 ќе пристигне со HarmonyOS 2.0. Гласините велат дека телефонот ќе се испорачува со брзо полнење од 66W, додека гласините укажуваа на 1-инчен сензор за камера од Sony, како и 1 / 1.18 сензор „за ултра-широк објектив“.