Мечка и девојка најдобри пријатели, често одат заедно на риболов
Интересно

Мечка и девојка најдобри пријатели, често одат заедно на риболов

https://www.youtube.com/watch?v=O9707KjRq9A&ab_channel=CatersClips На социјалните мрежи се појави видео од мечка како лови риба, а љубителите на животни веднаш почнаа да ја споделуваат. Откако еден рускиот парк сафари престана да работи во 2019 година, Мечката си најде нова сопственичка - Вероника. Тие двајца се најдобри пријатели и често одат заедно на риболов. Понекогаш, кога Вероника ќе се измори, Арчи дури и весла. Снимката од мечка и девојка од …

18
Мечка и девојка најдобри пријатели, често одат заедно на риболов
Интересно

Мечка и девојка најдобри пријатели, често одат заедно на риболов

https://www.youtube.com/watch?v=O9707KjRq9A&ab_channel=CatersClips На социјалните мрежи се појави видео од мечка како лови риба, а љубителите на животни веднаш почнаа да ја споделуваат. Откако еден рускиот парк сафари престана да работи во 2019 година, Мечката си најде нова сопственичка - Вероника. Тие двајца се најдобри пријатели и често одат заедно на риболов. Понекогаш, кога Вероника ќе се измори, Арчи дури и весла. Снимката од мечка и девојка од …

18
Хаос на вакцинација: Дошол со својата љубовница и ја затекнал својата сопруга
Интересно

Хаос на вакцинација: Дошол со својата љубовница и ја затекнал својата сопруга

Еден Бразилец дошол на вакцинација придружуван од неговата љубовница, а и рекол на жената дека оди на пазар. Меѓутоа, тој не знаел дека и неговата сопруга планирала да се вакцинира истиот ден, бидејќи таа му рекла дека ќе оди да ја посети снаата. Жената и снаата дошле на вакцинација и не можеле да поверуваат дека нејзинот маж дошол со неговата љубовница во истиот …

28
Магичен Момент! Китот Белуга со одушевување го слуша виолинистот
Музика

Магичен Момент! Китот Белуга со одушевување го слуша виолинистот

https://www.youtube.com/watch?v=MsfKifGisIg&ab_channel=InsideEdition Виолинист неодамна одлучи да ги забавува китовите белуга во аквариум во американската држава Конектикат. Ова е доказ дека музиката е универзален јазик, и тоа се однесува и на луѓето и на животните.

27
Повеќе од 1.800 дронови беа искористени за светлосно шоу за време на отворањето на Олимписките игри во Токио
Технологија

Повеќе од 1.800 дронови беа искористени за светлосно шоу за време на отворањето на Олимписките игри во Токио

https://www.youtube.com/watch?v=raWouOKgd6I&ab_channel=EriGIA007 Иако немаше многу луѓе на стадионот, церемонијата на отворање на Олимписките игри во Токио беше навистина спектакуларна. Церемонијата на отворање на Олимписките игри во Токио траеше неколку часа, а дел од тоа беше и светлосна претстава организирана со употреба на 1.824 беспилотни летала. Беспилотни летала беа користени за претворање на логото на Олимписките игри во ротирачки свет. Претходно беспилотните летала биле користени на слични …

29
Запалена куќата од 2,5 милиони долари на Бијонсе и Џеј Зи
Шоубиз

Запалена куќата од 2,5 милиони долари на Бијонсе и Џеј Зи

https://www.youtube.com/watch?v=DGyKEs3UyeY&ab_channel=NOLA.com Според странските медиуми, пожар избувнал во куќа вредна над два милиони долари во Њу Орлеанс, а се верува дека е во сопственост на пејачката Бијонсе и раперот Џеј Зи. Куќата за време на пожарот била празна, а се верува дека пожарот бил подметнат затоа што полицијата наводно добила пријава за сомнително лице кое било на имотот за време на пожарот, а според …

30
Еве што правеше милијардерот Безос во вселената
Интересно

Еве што правеше милијардерот Безос во вселената

Американскиот милијардер Џеф Безос леташе на десетминутно патување во вселената со своето вселенско летало, придружуван од неговиот брат Марк, ученикот од средното училиште Оливер Димен и 82-годишната Воли Фанк. https://twitter.com/CBS21NEWS/status/1417782653294686208?s=20

33
Прегазени со ваљак - една земја вака се реши од нелегалните компјутери за "копање" на биткоин
Криптовалута

Прегазени со ваљак - една земја вака се реши од нелегалните компјутери за "копање" на биткоин

https://www.youtube.com/watch?v=c_tcg9kOfkg&ab_channel=dayakdaily Малезиската влада донесе одлука да се ослободи од 1.069 нелегални биткоини на интересен начин. Компјутерите кои се извор на нелегални 1.069 биткоини завршија неславно - сите беа прегазени од ваљак, според одлуката на малезиската влада. Според малезискиот „The Star“, осум лица биле уапсени и осудени за кражба на електрична енергија со цел да „ископаат“ 1.069 биткоини. Полицијата ги конфискувала компјутерите со кои се вршело …

43
Германскиот овчар прв пат се запознава со мачиња, глетката воодушеви многумина
Интересно

Германскиот овчар прв пат се запознава со мачиња, глетката воодушеви многумина

https://www.youtube.com/watch?v=U_u9Ome0TIk&ab_channel=Rocky Германски овчар се запознава со две мачиња донесени од сопственици во нивниот дом, а нивната средба ги воодушеви луѓето на Интернет. Видеото објавено на Јутјуб покажува како кучето нежно им приоѓа на мачињата и ги гледа и внимателно ги душка. Видеото собра повеќе од шест милиони прегледи и многу интересни коментари.

30
Погледнете како изгледа вулканска ерупција од најблиска можна перспектива
Интересно

Погледнете како изгледа вулканска ерупција од најблиска можна перспектива

https://www.youtube.com/watch?v=j18ECUhkeY0&t=2s&ab_channel=JoeyHelms Јутјуберот "Joey Helms" сними фантастично видео од вулканската ерупција со неговото беспилотно летало DJI FPV. Беспилотното летало паднало во лавата на вулканот Фаградалсфјал, обезбедувајќи волшебен поглед одблизу на кратерот кој еруптирал. Овој уникатен HD-кадар овозможува редок поглед директно во лавата на вулканот за време на една од неговите ерупции.

28
Пицеријата во Париз успешно ја водат роботи
Технологија

Пицеријата во Париз успешно ја водат роботи

https://www.youtube.com/watch?v=_n4VSik8Qo4&t=2s&ab_channel=euronews Француската престолнина Париз неодамна стана побогата со уште една нова атракција. Пицерија Pazzi е отворена во центарот на Париз, а автономните роботи се грижат скоро за сè. Пронаоѓачот и основач Себастијан Риверсо за медиумите изјавија дека проектот го развивал осум години. На големо задоволство на сопствениците, роботите дури добиваат нарачки на централниот шалтер или преку апликација на мобилните телефони. Откако роботските раце ќе …

33
Бестрашната баба го нахрани опасниот гостин кој ја посети
Интересно

Бестрашната баба го нахрани опасниот гостин кој ја посети

https://www.youtube.com/watch?v=2o4BLlLbXmA&ab_channel=DailyDoseOfEntertainment Многумина од нас не би се осмелиме да го направат ова што го направи Бестрашната баба. Сепак не пробувајте вакви нешта доколку дојдете во ваква ситуације некогаш во животот. Бидејќи никогаш не се знае каква ќе биде реакцијата.

38
Снимија опасна шега за ТикТок, и завршија во ЗАТВОР! Можеше да заврши и трагично
Интересно

Снимија опасна шега за ТикТок, и завршија во ЗАТВОР! Можеше да заврши и трагично

https://www.youtube.com/watch?v=39qCWe8C_JU Потребата на младите да се експонираат на социјалните мрежи со разни шеги и предизвици, пред се на ТикТок, заврши во овој случај со солзи за главниот лик на видеото, но и за двајца негови соработници. Судот во Казабланка го осуди на три години затвор, додека „споредниот актер“ и девојчето што ја сними цела ситуација добија по две години затвор! Не е можно …

47
 Охридскиот рокер Александар Јосифовски го освојува регионот со рок-баладата „Иди“
Музика

Охридскиот рокер Александар Јосифовски го освојува регионот со рок-баладата „Иди“

https://www.youtube.com/watch?v=14DXJbl7JWQ Охриѓанецот Александар Јосифовски ги освои срцата на публиката со своите рок настапи на музичкото натпреварување „Звездите на Гранд“. По кратка пауза, тој се фрли на работата. Ја промовираше својата прва песна „Иди“, за која напиша музика заедно со гитаристот Мартин Милевски, додека текстот е дело на Огњен Неделковски. Неговата прва песна издадена за Гранд-продукцијата е вистинско освежување на регионалната сцена, а бидејќи Александар …

45
Nintendo Switch OLED, ќе се продава од октомври
Игра

Nintendo Switch OLED, ќе се продава од октомври

https://www.youtube.com/watch?v=4mHq6Y7JSmg По повеќемесечни шпекулации, конечно знаеме како ќе изгледа освежената верзија на рачната конзола на Nintendo’s Switch. Конзолата, наречена Nintendo Switch OLED, беше откриена преку Twitter профилот на Nintendo, а нејзините спецификации во голема мера се совпаѓаат со оние што се појавија во медиумите во последните месеци. Новата конзола има 7-инчен OLED екран, што е поголем од 6,2-инчниот LCD-екран во случај на претходниот модел. Продажбата …

43
108 годишна баба создава неверојатна уметност.
Арт и Дизајн

108 годишна баба создава неверојатна уметност.

Кој би помислил дека бабата и на 108 години ќе биде способна да создаде неверојатна уметност. https://twitter.com/Palavko_com/status/1412715437289357312?s=20

47
Џиновска 3Д мачка го привлекува вниманието на жителите на Токио
Интересно

Џиновска 3Д мачка го привлекува вниманието на жителите на Токио

Џиновска 3Д мачка се појави на билборд во Токио над една од најпрометните железнички станици во градот. Иако станува збор за тест-пренос, таа веќе го привлекува вниманието на жителите на јапонската престолнина и стана многу популарна на социјалните мрежи. Се емитува од 7:00 часот, а видеото се менува во текот на целиот ден. Мачката прво се појавува наутро, а до попладне може …

36