Трендинг :

НАЈДОБРИ БОЖИЌНИ ФИЛМОВИ (2022)

A Christmas Story Christmas (HBO Max)

https://www.youtube.com/watch?v=e0snO6g1tdY&ab_channel=HBOMax

Hollywood Christmas (HBO Max)

https://www.youtube.com/watch?v=UpZXbCbJ6M0&ab_channel=HBOMax

A Christmas Mystery (HBO Max)

https://www.youtube.com/watch?v=lFH9NsV34yI&ab_channel=HBOMax

Falling for Christmas (Netflix)

https://www.youtube.com/watch?v=bsNIJd45jYM&ab_channel=Netflix

I Hate Christmas (Netflix)

https://www.youtube.com/watch?v=TZ5NFlE_wd0&ab_channel=Netflix

Who Killed Santa? A Murderville Murder Mystery (Netflix)

https://www.youtube.com/watch?v=X66T8f1Za5A&ab_channel=NetflixIsAJoke

A storm for Christmas (Netflix)

https://www.youtube.com/watch?v=neYwnVMfN7A&ab_channel=Netflix

The Noel Diary (Netflix)

https://www.youtube.com/watch?v=asH6ny4ILzM&ab_channel=Netflix

Топ 10 најдобри филмови за 2021 година

Најпознатиот филмски сајт ИМДБ објави листа на најпопуларни филмови оваа година. Посетителите на оваа страница ги рангираат сите прегледани филмови по оценки, така што оваа страница не е оценета од професионални филмски критичари.

Во продолжение погледнете како изгледа овогодинешната листа на ИМДБ.

1. „Dune“

https://www.youtube.com/watch?v=8g18jFHCLXk&feature=emb_title

2. "The Suicide Squad"

https://www.youtube.com/watch?v=jz1FrtMIh5c&feature=emb_title&ab_channel=DC

3. "Eternals"

https://www.youtube.com/watch?v=x_me3xsvDgk&ab_channel=MarvelEntertainment

4. "Mortal Kombat"

https://www.youtube.com/watch?v=-BQPKD7eozY&ab_channel=FilmSelect

5. "Zack Snyder's Justice League"

https://www.youtube.com/watch?v=vM-Bja2Gy04&feature=emb_title&ab_channel=HBOMax

6. "Godzilla vs. Kong"

https://www.youtube.com/watch?v=odM92ap8_c0&ab_channel=WarnerBros.Pictures

7. "Black Widow"

https://www.youtube.com/watch?v=ybji16u608U

8. "Army of the Dead"

https://www.youtube.com/watch?v=tI1JGPhYBS8&ab_channel=Netflix

9. "Cruella"

https://www.youtube.com/watch?v=gmRKv7n2If8&ab_channel=WaltDisneyStudios

10. "Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings"

https://www.youtube.com/watch?v=8YjFbMbfXaQ&ab_channel=MarvelEntertainment

„Fast 9“ заработи 70 милиони долари во првите два дена од прикажувањето во САД

https://www.youtube.com/watch?v=fEE4RO-_jug

Деветтото продолжение на „Брзи и бесни“ заработи 70 милиони долари за два дена од прикажувањето во Соединетите Американски Држави (САД), пишува „Variety“.

Остварувајќи заработка од 70 милиони долари на првиот викенд од прикажувањето, „Fast 9“ го сруши рекордот за најголема заработка во кино салите од март 2020 година. Овој рекорд досега го држеше филмот „A Quiet Place Part II“ со заработка од 48,3 милиони долари.

Да потсетиме, Вин Дизел претходно потврди дека филмот ќе добие уште две продолженија, кои би можеле да се појават во кината во 2023 и 2024 година. Во режија на нив ќе биде Џастин Лин, кој го режираше деветтиот филм, но и продолженијата „Брзи и бесни: Токио Дрифт“, „Брзи и бесни“, „Брзи пет“ и „Брзи и бесни 6“.

„Деветтото продолжение е првиот филм од последното поглавје, а преостанатите две треба да го завршат ова фантастично патување“, рече Лин.

 

Дури и на 74-годишна возраст, Силвестер Сталоне не се откажува од тренинзите

Холивудскиот актер Силвестер Сталоне не се откажува од физичкиот изглед дури и на 74 години. Придонес за ова е фактот што тој интензивно вежба во теретана, тој сподели еден од неговите сесии за обука со тешки тегови.

Имено, Сталоне прикажа еден од своите тренинзи во теретана на Инстаграм. На видеото се гледа како Сталоне вежба со тегови од по 20 килограми. Со видлив напор, тој успеа да крене 40 кг и со тоа да покаже дека се уште е во исклучително добра форма во старосните години.

"Добро" тешко "утро! Ајде да одиме силни до самиот крај", напиша тој во описот под видеото и тој пост собра повеќе од три милиони прегледи за само 24 часа.

Сталоне инаку играше улоги во филмови во кои можеше да дојде до израз неговата одлична физичка форма. Сепак, дури и на прагот од 75-та година, тој сè уште е во топ форма.
Кога станува збор за неговата актерска кариера, тој неодамна работеше на режисерската верзија на култниот филм Rocky IV, еден од најуспешните во серијата за аутсајдер боксерот Роки Балбоа. Во моментов е познато дека оваа верзија ќе го има последното име Rocky Vs. Драго, чија премиера ќе биде во Филаделфија.

https://www.youtube.com/watch?v=60oimzYTn34

Едукативната серија, во режија на Барак и Мишел Обама почнува да се емитува на 4 јули на Нетфликс

Нетфликс го објави првиот трејлер за „We The People“, претстојната кратка серија што комбинира музика и анимација за да ги научи на граѓанската култура помладите генерации. Вкупно 10 епизоди од серијата ќе се фокусираат на темата граѓански права, со оригинални песни и анимирани кратки текстови.

Трејлерот ги претставува ѕвездите вклучени во претстојната серија, давајќи увид во некои од песните што ќе можеме целосно да ги слушнеме кога „We The People“ ќе започне да се емитува на Денот на независноста на Соединетите Американски држави на 4 јули.

https://www.youtube.com/watch?v=MLomtcM4-j4

На списокот на уметници вклучени во проектот се H.E.R., Janelle Monáe, Brandi Carlile, Lin-Manuel Miranda, Adam Lambert, Cordae, Bebe Rexha, KYLE, Andra Day и поетесата Amanda Gorman,, но особено се истакнуваат поранешниот претседател на САД Барак Обама и неговата сопруга Мишел кои се најдоа во улога на режисери.

Што се однесува до темите на песните, тие се движат од изборниот систем до данокот, а секоја епизода има за цел да даде директен и едноставен преглед на основните американски граѓански права.

Видеото објавено на ЈуТјуб исто така ни дава прв поглед на анимациите што се користат во серијата. Од разновидните снимки, гледаме како режисерите имаа креативна слобода да ја направат секоја епизода уникатна, со свој стил на анимација што ја рефлектираше различноста на уметниците и темите претставени во серијата.

На списокот режисери се наоѓаат Peter Ramsey, Trisha Gum, Victoria Vincent, Benjy Brooke, Mabel Ye, Tim Rauch, Jorge R. Gutierrez, Daron Nefcy, Everett Downing и Kendra Ryan.

Исто така, серијата има импресивна листа на извршни продуценти, со имиња како Tonia Davis, Priya Swaminathan и Kenya Barris.

Вториот дел од Берлинскиот филмски фестивал ќе се одржи на отворено и пред публика

Вториот дел од Берлинскиот филмски фестивал ќе се одржи на отворено и пред публика

Организаторите на Берлинскиот филмски фестивал денес објавија дека условите на пандемијата во главниот град на Германија се доволно подобрени за да може да се одржат планираните проекции на отворено во јуни.

Пандемијата на коронавирусите е причината што Берлинскиот филмски фестивал беше продолжен во февруари и беше поделен на два дела.

Првиот дел се одржа преку Интернет во март за критичари и клиенти, а сега е редот на ексклузивниот фестивал на отворено за публиката од 9 до 20 јуни.

Организаторите изразија задоволство што ќе можат да и овозможат на публиката задоволство од искуството на отворено кино на 16 локации на нивниот летен специјал.

Во соопштението се посочува дека падот на стапката на инфекции со коронавируси и позитивните сигнали од властите довеле до таа одлука.

Програмата на фестивалот ќе се состои главно од филмови прикажани на Интернет за време на делот што се одржа во март, вклучувајќи ги и добитниците на наградите „Златна и сребрена мечка“ што ќе бидат доделени на гала-церемонијата на 13 јуни.

Продажбата на билетите ќе започне на 27 мај.

10 најсмешните комедии според британскиот стриминг сервис

10 најсмешните комедии според британскиот стриминг сервис

LoveFilm, британски стриминг сервис, направи список со десетте најдобри комедии досега, а подолу ви откриваме за кои филмови станува збор.

Специфично за овој избор беше критериумот врз основа на кој беа избрани комедиите како најдобри. Имено, авторите на оваа листа измерија колку пати луѓето се смеат во минута кога гледаат некои од најпопуларните хумористични филмови.

Првиот чекор во креирањето на оваа листа беше да се организира избор за најсмешна комедија на сите времиња, со право на глас само на корисниците на стримингот LoveFilm.

По завршувањето на гласањето, тимот на LoveFilm организираше филмски вечери каде мереше колку пати луѓето се смееја додека ја гледаа секоја од 10-те комедии што луѓето ги избраа како најдобри.

Со анализа на овие бројки, постигнат е соодветен критериум за рангирање на филмовите, а тоа е смеење во минута.

Според овој критериум, 10-те најсмешни комедии досега се:

10. "Monty Payton's Life of Bryan" (1979)

Бројот на смеа во минута снимен додека го гледате овој филм е 1,2.

9. "Shaun of the Dead (2004)

Бројот на смеа во минута снимен додека го гледате овој филм е 1,3.

8. "Bridesmaids" (2011)

Бројот на смеа во минута снимен додека го гледате овој филм е 1,4.

7. "American Pie" (1999)

Бројот на смеа во минута снимен додека го гледате овој филм е 1,5.

6. "Anchorman: The Legend of Ron Burgundy" (2004)

Бројот на смеа во минута снимен додека го гледате овој филм е 1,6.

5. "Borat" (2006)

Бројот на смеа во минута снимен додека го гледате овој филм е 1,7.

4. "Superbad" (2007)

Бројот на смеа во минута снимен додека го гледате овој филм е 1,9.

3. "The Naked Gun" (1988)

Бројот на смеа во минута снимен додека го гледате овој филм е 2,3.

2. "Hangover in Las Vegas" (2009)

Бројот на смеа во минута снимен додека го гледате овој филм е 2,4.

1. "Airplane!" (1980)

Бројот на смеа во минута снимен додека го гледате овој филм е 3,0.

Актерот Jesse Williams по 12 сезони ја напушта серијата „Grey's Anatomy“

Актерот Jesse Williams по 12 сезони ја напушта серијата „Grey's Anatomy“

Jesse Williams, кој го игра ликот на dr. Jackson Avery во серијата „Grey's Anatomy“ наскоро ќе го напушти овој проект. ABC објави дека последен пат ќе се појави на 20 мај во епизодата наречена „Tradition“.

Вилијамс им се заблагодари на Еј-Би-Си, продуцентот Шонда Рајмс, сценаристот Криста Верноф, колегите актери и другите вклучени во целиот процес на снимање.

"Како актер и режисер, имав можност да научам многу. Им се заблагодарувам и на нашите обожаватели. Снимав скоро 300 часа филмски материјал. Неизмерно сум горд на нашата работа и влијание", рече тој.

Верноф го пофали Вилијамс во својата изјава, нарекувајќи го „извонреден уметник и активист“.

"Гледањето на неговиот развој на екранот и надвор од него беше задоволство. Тој заврши извонредна работа. Ќе ни недостасува Jesse, но и Jackson Avery, кој играше совршено толку многу години", изјави таа.

Веста за заминувањето на Вилијамс дојде по враќањето на Сара Дру, која ја играше д-р. Април Кепнер, девојка на Jackson. Таа ја напушти серијата на крајот на 14-та сезона.

Последната емитувана сезона (17-та) главно се фокусираше на пандемијата на коронавирусите.

Нивното кратко враќање ги натера фановите да размислат за снимање на 18-та сезона, што допрва треба да биде потврдено.

Вилијамс за магазинот „Пипл“ во февруари изјави дека не смета дека серијата ќе заврши наскоро.