Трендинг :

Го срушија и GANGAM STYLE: Ова видео има 10 милијарди прегледи на YouTube!

https://www.youtube.com/watch?v=XqZsoesa55w

Baby Shark, популарна песна за деца, стана првото видео кое има 10 милијарди прегледи на YouTube.

Baby Shark стана најгледаното видео досега на оваа платформа во 2020 година, а песната на Pinkfong сега достигна 10 милијарди прегледи.

Hope Segoine е изведувач на оваа песна, која е популарна во Јужна Кореја од 2016 година.

Во САД стана популарна во 2019 година, а следната година веќе стане апсолутен хит ширум светот. Оттогаш се слуша буквално насекаде. Никој, дури ни авторите, не очекуваа дека ќе биде толку популарена.

Кристина Агилера топлес

Поп ѕвездата Кристина Агилера ги воодушеви своите фанови со серија провокативни фотографии на кои покажа дека е вистинска бомба во 5-тата деценија.

Пејачката, како што многумина мислат, по повод својот 41 роденден, кој беше на 18 декември, сподели жешки кадри со кои многумина потсети зошто важи за една од најпосакуваните жени.

Неодамна ја промени бојата на косата, па извесно време беше црвенокоса, но сега се врати во клубот на русокосите, но промената на фризурата падна во втор план поради топлес сцените.

Да потсетиме, во февруари, луѓето масовно ги коментираа фотографиите на Кристина од базен, каде што беше јасно како изгледа природно и без фотошоп.

Магичен Момент! Китот Белуга со одушевување го слуша виолинистот

https://www.youtube.com/watch?v=MsfKifGisIg&ab_channel=InsideEdition

Виолинист неодамна одлучи да ги забавува китовите белуга во аквариум во американската држава Конектикат.

Ова е доказ дека музиката е универзален јазик, и тоа се однесува и на луѓето и на животните.

Охридскиот рокер Александар Јосифовски го освојува регионот со рок-баладата „Иди“

https://www.youtube.com/watch?v=14DXJbl7JWQ

Охриѓанецот Александар Јосифовски ги освои срцата на публиката со своите рок настапи на музичкото натпреварување „Звездите на Гранд“. По кратка пауза, тој се фрли на работата.

Ја промовираше својата прва песна „Иди“, за која напиша музика заедно со гитаристот Мартин Милевски, додека текстот е дело на Огњен Неделковски.

Неговата прва песна издадена за Гранд-продукцијата е вистинско освежување на регионалната сцена, а бидејќи Александар остана доследен на неговиот стил, неколку коментари гласеа:
„ТИ си иднината на рок-музиката“, „Ти си најдобриот рокер на Балканот“ и „Браво момче, заслужуваш многу повеќе!“

За оваа рок балада, Јосифовски објави и автентично видео во кое се испреплетени приказните за моторџиите, нивните авантури и љубовни врски.

Ед Ширан има нова песна, во спотот се трансформира во вампир

https://www.youtube.com/watch?v=orJSJGHjBLI

Ед Ширан го објави својот нов сингл „Bad Habits“, заедно со придружното музичко видео во режија на Дејв Мејерс. Новата песна пристигнува по долга пауза на пејачот, а 30-годишникот се трансформира во вампир специјално за оваа пригода.

На видеото, Ширан ја презема улогата на вампир, облечен во светло розева јакна и светкава шминка, а приказната ја следи пејачот и уште неколку вампири кои прават хаос во трговскиот центар.

Како што е објавено во соопштението, целото видео служи како метафора за нашите сопствени пороци.

 

 

 

Америка вчера ја расплака девојка со ангелски глас, која има само 2% шанси да преживее

„Како се чувствуваш сега?“, Ја прашал Сајмон младата девојка откако дознал дека се бори со оваа тешка болест.

Таа откри дека на последниот преглед и биле дијагностицирани метастази, како и дека лекарите и дале 2 процентни шанси да преживее. Оваа неверојатна девојка ја освои публиката со својата убавина и оптимизам, но и со својот неверојатен глас.

Погледнете во видеото што направи Сајмон на крајот за оваа неверојатна девојка.

https://www.youtube.com/watch?v=CZJvBfoHDk0

Околу 50.000 луѓе наскоро може да присуствуваат на дводневен музички фестивал во Англија

Организаторите на фестивалот "Glastonbury" веќе некое време најавуваат нови настани како алтернатива на главниот фестивал, кој беше откажан во јануари. Сега се појавија повеќе детали за потенцијалниот дводневен концерт на локацијата на Worthy Farm.

Директорката на фестивалот Емили Евис уште во март објави дека бараат дозвола да одржат уште еден концерт, пишувајќи на Инстаграм: „Сè уште не знаеме дали ќе можеме да го одржиме, но сакавме да се пријавиме за да размислиме“

Доколку добијат дозвола, дводневниот фестивал најверојатно ќе се одржи во септември. Нови детали откриваат дека на концертот може да присуствуваат скоро 50 000 луѓе. Под нормални околности, на фестивалот учествуваат значително поголем број луѓе (околу 200 000).

Како што известува Somerset Live, најавениот концерт ќе се одржи на ливадата „Piramid Stage“, со капацитет ограничен на 49.999 присутни. Шаторите за кампување нема да бидат достапни за употреба сè додека владата не ги олесни мерките против коронавирусот.
Предвидено е Советот на округот Мендип да се состане на 12 мај за да разговара за планираниот настан. Продажбата на билетите е веќе објавена на Инстаграм. Ова се некои од бендовите или изведувачите чии настапи се очекуваат: HAIM, Coldplay, Damon Albarn, Jorja Smith, Kano и други.

Организаторите на фестивалот "Glastonbury" веќе некое време најавуваат нови настани како алтернатива на главниот фестивал, кој беше откажан во јануари. Сега се појавија повеќе детали за потенцијалниот дводневен концерт на локацијата на Worthy Farm. Директорката на фестивалот Емили Евис уште во март објави дека бараат дозвола да одржат уште еден концерт, пишувајќи на Инстаграм: „Сè уште не знаеме дали ќе можеме да го одржиме, но сакавме да се пријавиме за да размислиме“.

Доколку добијат дозвола, дводневниот фестивал најверојатно ќе се одржи во септември. Нови детали откриваат дека на концертот може да присуствуваат скоро 50 000 луѓе. Под нормални околности, на фестивалот учествуваат значително поголем број луѓе (околу 200 000). Како што известува Somerset Live, најавениот концерт ќе се одржи на ливадата „Piramid Stage“, со капацитет ограничен на 49.999 присутни. Шаторите за кампување нема да бидат достапни за употреба сè додека владата не ги олесни мерките против коронавирусот.Предвидено е Советот на округот Мендип да се состане на 12 мај за да разговара за планираниот настан. Продажбата на билетите е веќе објавена на Инстаграм. Ова се некои од бендовите или изведувачите чии настапи се очекуваат: HAIM, Coldplay, Damon Albarn, Jorja Smith, Kano и други.

Бендот Колдплеј ја претстави новата песна на Меѓународната вселенска станица

Бендот Колдплеј ја претстави новата песна на Меѓународната вселенска станица

Бендот Колдплеј го претстави својот нов сингл наречен „Higher Power“, кој премиерно беше прикажан со холограми за време на емитувањето од Меѓународната вселенска станица.

Песната најпрво беше изведена со комуникација преку видео врска со францускиот астронаут Томас Песке.

„Ние ви испративме музика затоа што не можеме да свириме за никого на Земјата во моментот, затоа мислевме дека ќе свириме само за вас“, рече пејачот Крис Мартин пред песната да биде објавена во четвртокот.

„Ова е премиера за целата галаксија“, додаде Мартин, велејќи дека тоа е „обид да се најде астронаут кај сите нас, личност која може да прави неверојатни работи“.

„Вечерта кога сите легнуваат, ги ставам слушалките и пуштам музика и само пловам ... навистина е кул, се чувствувате потполно слободни“, рече Песке.

„Higher Power“ не е првата песна објавена во вселената, а тој рекорд според Гинисовата книга на рекорди го држи Божиќниот класик „Jingle Bells“ што ги забавуваше астронаутите на 16 декември 1965 година.

Други познати песни што се свиреа надвор од Земјата ги вклучуваат „Heartbreak Hotel“ на Елвис Присли и „Space Oddity“ на Дејвид Боуви.

Најновата песна на Колдплеј, наводно, е првиот сингл од нивниот претстоен деветти студиски албум.

Дејвид Гета и Туборг Опен најавуваат: Синглот „Get Together“ ќе ги обедини обожавателите ширум светот

Дејвид Гета и Туборг Опен најавуваат: Синглот „Get Together“ ќе ги обедини обожавателите ширум светот

Дејвид Гета го објави новиот сингл „Get Together“ со тизер денес, што е резултат на соработката со данскиот бренд за подготовка Туборг. Премиерата, песната ќе биде објавена на 7 мај и ќе го означи почетокот на петтиот проект Туборг Опен, кој ја слави моќта на музиката да ги обединува луѓето.

Исто така, видеото за „Get Together“ преку AR, технологија на проширена реалност, ќе им овозможи на обожавателите ширум светот да го видат легендарниот диџеј „на екраните на паметните телефони“ одблизу и лично.

Од првото лансирање на проектот во 2017 година, Туборг Опен соработуваше со водечки уметници како што се: The Chainsmokers, Major Lazer, Clean Bandit, Diplo и MØ, за да работат заедно за да создадат хитови кои ќе бидат на врвот на музичките топ листи и на тој начин ги поврзуваат луѓето низ целиот свет.

Сега, по повод одбележувањето на петтата година од проектот Туборг Опен, новиот сингл на Дејвид Гета „Get Together“ ќе обедини уметници од Индија, Кина, Бугарија, Непал и Узбекистан, кои ќе создаваат ремикси на истата песна, со што се покажува богатството на различна музичка култура и жанрови.

Дејвид Гета истакнува: „Со нетрпение очекувам да видам како уметниците кои доаѓаат од сосема различни култури ќе го користат мојот звук и ќе го направат посебен со своите аранжмани. Очекувам дека секој музичар има различна визија за светот и дека ќе додаде нешто ново и поразлично во неговото толкување. Може да бидат и музички елементи и текст, но комбинацијата на она што го нудиме заедно во оваа соработка треба да донесе нешто сосема свежо и ново “.
Гета е свесна за позитивното влијание на музиката врз животот на луѓето, особено во моменти кога многумина се чувствуваат отуѓени. „Сега луѓето навистина треба да бидат поврзани, да бидат дел од светот, а музиката ја има таа моќ на обединување.

Тоа е универзален јазик што ги поврзува луѓето “, вели Гета, додавајќи:„ Кога секој се чувствува како еден, знам дека си ја завршив работата како што треба. Мислам дека е неверојатно што Туборг сака да биде дел од тој процес. Многу ми значи, затоа што навистина му го посветив животот “.

Соработката со Туборг за обединување на луѓето преку музиката на овој диџеј воодушеви: "Мислам дека наскоро ќе бидеме сведоци на најневеројатните години за нашата индустрија. После целата фрустрација, луѓето ќе се забавуваат како никогаш порано. Знам сигурно, кога светот повторно се отвора и можеме да биде со епски размери. ќе биде магија “.