Погледнете како 'домаќинката' ги мие садовите на море

Погледнете како 'домаќинката' ги мие садовите на море

На социјалните мрежи се појави видео кое го постави славен Тик Токер од неговото летување.

Имено, тој ја снима својата девојка како фрла валкани садови во морето наместо да ги мие, така што предизвика многу негативни коментари.

https://twitter.com/RRocic/status/1424496762358743042?s=20

- Среќна е таа куќа што оваа ќе ја заобиколи - пишуваат во коментарите.

- Ова е срам за жена, идна мајка / сопруга, - ова е уште еден во низата коментари.

- Зошто делиме воздух со вакви сличности ?????? - се запраша еден корисник.

Куќата во Лондон изгледа како колиба и чини 750.000 фунти

Куќа во Лондон која однадвор изгледа како колиба е всушност нешто сосема друго.

Кога се гледа од улица, куќата изгледа како мала сива колиба, но нејзината внатрешност крие големо изненадување што ја „оправдува“ нејзината цена од 750.000 фунти.

Внатре има многу повеќе простор отколку што се очекуваше, а има и „скриен“ долен кат.

На тој кат има отворена кујна со трпезарија, дневна соба, додека скалите водат до две спални соби и две бањи, како и просторија за складирање. Зад куќата има мала патека што претставува дополнителен простор.

Куќата се наоѓа на северот од Лондон, а нејзината површина е 73 квадратни метри.

Јавниот превоз е многу близу, како и продавниците, рестораните и паркот Clissold.

Дали пивото не прави попаметни?

Една неодамнешна студија од Универзитетот во Илиноис покажа дека конзумација на пиво може да ги направи луѓето попаметни, особено кога станува збор за креативно решавање проблеми.

Во истражувањето учествувале 40 мажи на возраст од 21 до 30 години. Половина од групата пиеле по две кригли (околу 0,56 л) пиво, додека другите учесници не консумирале алкохол. Сите тие мораа да решат серија задачи со асоциации (им беа дадени збир на зборови со кои требаше да предложат збор што се вклопува во тој сет).

Резултатот?

Групата што консумирала пиво решавала 40% повеќе задачи отколку нивните трезни колеги, а исто така им требало помалку време за да ги решат задачите! Од друга страна, испитаниците кои конзумирале пиво и подобро решавале креативни задачи имале полоши резултати на тестовите за меморија.

Нашиот мозок може да работи толку брзо како и најбавната мозочна клетка. Исто така, знаеме дека прекумерната конзумација на алкохол ги убива мозочните клетки. Но, природно е дека алкохолот прво убива бавни и слаби мозочни клетки. На овој начин, редовното конзумирање пиво ги елиминира најбавните мозочни клетки, и го прави мозокот побрза и поефикасна машина.

Мештаните од ова село забележаа неверојатна глетка, одеднаш се појави зелена светлина

Жителите на Измир, Турција, забележаа зелен блиц на небото.

Се уште нема официјално соопштение за овој феномен, а очевидци се прашуваат дали станува збор за метеорит, парче вселенски отпад или НЛО.

https://twitter.com/MYhcnup/status/1421402503648710656?s=20

Е ова се гејмери! Никој не се грижи за поплавата - Играта мора да заврши

Монсунските дождови и силниот ветер на Филипините предизвикаа големи проблеми, близу 25 илјади луѓе мораа да ги напуштат своите домови поради поплави и лизгање на земјиштето, но овие деца не ни помислија да ја прекинат играта.

Тие останаа безгрижни седејќи во водата од половината и играјќи видео игри, и покрај тоа што беа опкружени со бројни кабли. Им се закануваше катастрофа, сопственикот на тоа интернет кафе се обиде да ги избрка, но друштвото одлучи да ги заврши започнатите онлајн игри по цена на нивниот живот.

Сцената е снимена во четвртокот во Кајнт, недалеку од Манила, а сопственикот на играчницата, Сио Самсон, потврди дека децата се живи и здрави.

- Кога водата почна да надоаѓа, се што беше поврзано со електрична енергија беше подигнато на ѕидовите. Како и да е, ги молев да престанат да играат и да си одат дома, но тие го сторија тоа откако ги завршија битките што ги водеа во дигиталниот свет - рече тој.

https://twitter.com/pijiguaosaguila/status/1420402082906054656?s=20

Овчар од Турција стана хит на Интернет: Неговите кози имаат необични „фризури“

https://www.youtube.com/watch?v=Cf-1E4LSohU&ab_channel=CatersClips

Овчар од малото село во Турција, Киркавака, стана ѕвезда на социјалните мрежи.

Неговиот извонреден талент, заедно со грижата за стадото, е главната причина за ова.

Тој одлучи да ги искористи своите „фризерски“ вештини за да направи фризури за кози.

Конзолата PlayStation 5 е продадена во повеќе од 10 милиони примероци ширум светот

Sony Interactive Entertainment објави дека има продадено повеќе од десет милиони PlayStation 5 конзоли ширум светот, што ја прави најпродаваната конзола во историјата на Sony.

Повеќе од десет милиони конзоли на Плејстејшн 5 се продадени до 18 јули годинава, што е голем успех за Сони, кој и покрај пандемијата и проблемите со поголема дистрибуција низ целиот свет, постигна вакви резултати.

Новиот начин на играчко искуство низ целиот свет досега го испробаа повеќе од десет милиони сопственици на PlayStation 5, а во следните месеци ќе имаат бројни игри од студијата на PlayStation како што се: God Of War, Gran Turismo, Horizon Forbidden West и многу други игри во соработка со други партнери како што се Battlefield 2042, DEATHLOOP, Far Cry 6 и Ken: Bridge of Spirits.

"Ние сме неверојатно благодарни на нашите обожаватели за одличното прифаќање на конзолата PlayStation 5 и нашето растечко портфолио на забава за игри. Без нивната поддршка и доверба, овој успех немаше да биде возможен. Ние постојано напредуваме со тимот и сакаме да овозможиме достапност на конзолите ширум светот и го чекаме денот кога сите кои сакаат PlayStation 5 да може да го купат многу лесно “, велат од SIE.

Германка добила на лотарија но заборавила да го провери тикетот, го носела во чантата со недели

Официјални претставници на лотарија велат дека една жена во Германија носела добитен тикет во чантата со недели, дури и без да знае дека вреди околу 33 милиони евра (39 милиони долари).

https://twitter.com/CBS21NEWS/status/1420425064634224649?s=20

Како што објавија во средата, 45-годишната жена е единствената која е добитничка на ждрепката на 9 јуни, имала точно седум погодоци на тикетот на германската лотарија, објави АП.

- Се уште ми се врти во главата кога помислувам дека безгрижно носев скоро 33 милиони евра во чантата неколку недели - рече таа откако сфати дека таа е добитничката.

https://twitter.com/Tagesspiegel/status/1420378954146455556?s=20

Таа по случаен избор ги избрала броевите на тикетот за лотаријата и листот го уплатила за 1,20 евра и не планира повторно да игра, велејќи дека добивката е „повеќе од доволно за мојот сопруг, ќерка ми и мене“, соопштија од компанијата наведувајќи ги нејзините зборови.

Исто така, беше објавено дека планира да го искористи својот огромен профит за здрав живот и да направи нешто повеќе за животната средина.

Две решенија за дамки од црвено вино на тепих

Дамките од црвено вино на облеката не е толку тешко да ги отстраните, но оние од тепихот можат да предизвикаат многу проблеми.

Има решение, но има важни чекори. Веднаш штом ќе се направи дамката, користејќи хартиени крпи, Исчистетего целото вино што можете.

Како да ги отстраните дамките од црвено вино?
Советот е да направите паста од сода бикарбона и да не чекате следниот ден, туку додека дамката е свежа. Пастата треба да содржи количина што има сооднос од три спрема еден, сода бикарбона и вода. Нанесете ја пастата директно на дамката од тепихот и почекајте целосно да се исуши пред да ја исчистите исушената паста со правосмукалка.

Можете исто така да истурете мала количина ладна вода на намачканата површина. Водата го разредува црвеното вино, што ја олеснува апсорпцијата. Продолжете да ја триете дамката со крпа додека не исчезне.

Мечка и девојка најдобри пријатели, често одат заедно на риболов

https://www.youtube.com/watch?v=O9707KjRq9A&ab_channel=CatersClips

На социјалните мрежи се појави видео од мечка како лови риба, а љубителите на животни веднаш почнаа да ја споделуваат.

Откако еден рускиот парк сафари престана да работи во 2019 година, Мечката си најде нова сопственичка - Вероника.

Тие двајца се најдобри пријатели и често одат заедно на риболов.

Понекогаш, кога Вероника ќе се измори, Арчи дури и весла.

Снимката од мечка и девојка од езеро во Новосибирск неодамна стана вирална, а сопственичката доби бројни признанија.

Имено, Вероника не може да го ослободи Арчи затоа што целиот свој живот го живееше во заробеништво и веројатно немаше да преживее долго во дивината. Затоа често го носи на авантури.

- Ме гледа како член на неговото семејство. Делиме храна, тој спие во моите раце и се крие зад мене “, рече таа.

Хирург објавил слика со пациент и две кокошки: Приказната која стои во позадина ќе ве растажи

Во денешниот свет, богатите стануваат побогати од ден на ден, а сиромашните веќе немаат ниту основни човечки потреби. Дури и некогашната средна класа често едвај врзува крај со крај и не може да си го дозволи она што би можеле да го направат некои претходни генерации. Малкумина од нас можат да преземат чекори по тоа прашање, но затоа никој не не спречува да бидеме добронамерни и да имаме чисти души.

А дека тоа вреди повеќе од пари, сведочат овие фотографии направени пред неколку дена во Боливија. Тие беа објавени од хирургот Алваро Рамало Замора, кој оперираше простата на неименуван постар господин.

Сиромашен човек со загрозено здравје немал средства да плати за операцијата, па парите потребни за постапката ги донирало едно здружение.

Токму Хирургот побара од здружението „José Ramallo Guillen“ да се вклучи во случајот, и како благодарение на тоа пациентот немал апсолутно никакви финансиски обврски, но тој сепак не сакал да остане должен. Тој му донел на хирургот она што најмногу можел и имал - две кокошки. Така му се заблагодарил на хирургот.

Хирургот бил длабоко трогнат од неговиот гест, особено затоа што се сетил на неговиот покоен татко, исто така поранешен лекар, кој исто така им помаглал на луѓето со скромни приходи.

Однесувањето на двајцата длабоко трогна многу луѓе низ целата земја.

Инфлуенсерите само во САД, оваа година ќе заработат над 3 милијарди долари

Истражувачката и аналитичка куќа Insider Intelligence ја објави својата анализа на пазарот за маркетинг во врска со рекламирањето на социјалните мрежи користејќи влијателни и познати луѓе, т.н. Инфлуенсери. Според нивните податоци, оваа година, само во Соединетите држави, компаниите ќе инвестираат 3,69 милијарди долари во маркетинг преку инфлуенсери. Тоа ќе биде прв пат да се инвестираат над 3 милијарди американски долари во оваа форма на рекламирање во САД, што е зголемување во однос на минатата година за над 33%.

Плаќањето инфлуенсери за промоција на разни производи и услуги не е новост, и во последниве години бележи зголемено присуство низ целиот свет. Меѓутоа, „инфлуенсерската индустрија“ на социјалните мрежи минатата година имаше мал раст (за околу 14%), бидејќи компаниите поради пандемијата ги намалија своите буџети за оваа форма на промоција. Но, аналитичарите предвидуваат дека сето ова ќе биде неутрализирано оваа година и дека инфлуенсерите уште еднаш ќе заработат добро од платената содржина што ја создаваат за своите претплатници. 

Следната година, над 4 милијарди ќе бидат наменети за оваа форма на маркетинг во САД, а во 2023 година некаде блиску до 5 милијарди долари. Иако овие проценки важат за американскиот пазар, лесно е да се заклучи дека трендовите не се разликуваат на другите големи пазари, како што се Далечниот Исток или Европа. Инвестициите анализирани овде вклучуваат само плаќање на инфлуенсери за нивната содржина во готово, така што анализата не ги вклучува разните бесплатни производи, услуги, патувања и слични придобивки што инфлуенсерите редовно ги компензираат за нивните услуги.


Годинешниот пораст на пазарот на инфлуенсери се припишува и на реактивирање на туристичката индустрија, бидејќи компаниите во туристичкиот сектор се традиционално големи инвеститори и често користат инфлуенсери за промоција. Кога станува збор за платформите, Инстаграм е сè уште лидер со околу 50% удел на пазарот, следени се Јутјуб и Фејсбук. TikTok се уште е слаб во буквална смисла, но бележи високи стапки на раст.

За споредба, додека американските компании ќе им дадат 3,69 милијарди на инфлуенсерите оваа година, тие ќе инвестираат дури 58,66 милијарди долари во класичен маркетинг на социјалните мрежи - така што очигледно има уште простор за раст на приходите на инфлуенсерите.

Хаос на вакцинација: Дошол со својата љубовница и ја затекнал својата сопруга

Еден Бразилец дошол на вакцинација придружуван од неговата љубовница, а и рекол на жената дека оди на пазар.

Меѓутоа, тој не знаел дека и неговата сопруга планирала да се вакцинира истиот ден, бидејќи таа му рекла дека ќе оди да ја посети снаата.

Жената и снаата дошле на вакцинација и не можеле да поверуваат дека нејзинот маж дошол со неговата љубовница во истиот момент кога и они биле таму.

Нивната реакција погледнетеја во видеото.

https://twitter.com/jhonhenriqueofc/status/1417993273612849156?s=20

Ресторанот во Њујорк има најскап помфрит во светот, порција чини 200 долари

Ресторанот Serendipity од Њујорк може да се пофали со три светски рекорди за најскапи јадења, а последниот на Гинисовата листа е помфрит. Една порција чини 200 американски долари и е направена со маст од гуска, попрскана со злато за јадење со гарнир од тартуфи и сирење.

Ресторанот Serendipity веќе собори два Гинисови рекорди за најскап хамбургер чија цена е 295 долари и сладолед од 1.000 долари.

Гинисовата книга на рекорди потврди на 13 јули дека помфритот од овој ресторан е официјално најскапиот на планетата.

„Serendipity е навистина среќно место“, изјави креативниот директор и готвач Џо Калдероне за Ројтерс, додавајќи: „Луѓето доаѓаат тука да слават и понекогаш навистина да се оддалечат од реалностите на животот“.

Овој помфрит е направен од компир Чипербек, кој е бланширан во оцет и шампањ. Потоа се пржи во чиста маст од гуска, не во масло, не еднаш туку двапати, што го прави крцкаво однадвор, а меко одвнатре.

Попрскано со злато за јадење и зачинето со сол од тартуфи и масло од тартуфи, се сервира на кристална чинија со орхидеи, тартуфи исечени на тенки парчиња и сос од сирење Морнеј. Сосот содржи и тартуфи, ретка сезонска печурка.

„Туртуфот е главната звезда овде“, рече главниот готвач Фредерик Шен-Киверт.

Како и многу ресторани, Serendipity беше затворен за време на пандемијата „Ковида-19“, а Калдероне и Шен-Киверт сметаа дека помфритот ќе биде добар начин да се најави враќањето.

Во моментов има список на чекање од осум до десет недели за овој помфрит.

Eкспертите oткриваат: Ако често се будите во текот на ноќта, тоа може да биде СИМПТОМ на ова нарушување или болест!

Редовниот и квалитетен сон е важен за состојбата на целиот организам, и може да се рефлектира на неверојатни начини.

Но, сонот исто така може да ни даде увид во постојните здравствени проблеми за кои можеби и не знаеме дека ги имаме.

Психолог специјализиран за несоница објасни дека има моменти кога треба да посетите специјалист, бидејќи често будењето во текот на ноќта може да биде симптом на нарушувања и болести.

„Ако се будите премногу често, пет или повеќе пати во текот на ноќта, време е да се консултирате со лекар“, рече д-р Џошуа Таи.

Таи, специјализиран за несоница и психологија на спиење, објасни дека будењето во текот на ноќта е широко распространето и дека тоа најчесто се случува помеѓу фазите на спиење. Ова ќе го препознаете ако често имате впечаток дека само што сте заспале и нешто ве пробудува. Ова значи дека се бидите помеѓу две фази на лесен сон.

Кога ќе се разбудите, не треба да ви требаат повеќе од 15, максимум 30 минути, за повторно да заспиете.

„Ако се будите премногу често и не можете да заспиете подолг временски период откако ќе се разбудите, одете на лекар затоа што може да имате апнеја, синдром на "немирни нозе" или дури и проблем со шеќер во крвта“, изјави хиропрактичарот Стејси Стивенсон.

НАСА го избира SpaceX за мисија кон Европа

Приватната ракетна компанија на Елон Маск "SpaceX" доби 178 милиони долари договор за лансирање на услуги за првата мисија на НАСА, насочена кон Месечината - Европа.

Ова е прва мисија на НАСА кон Европа и нејзината цел е да утврди дали има услови за живот. Исто така, за време на мисијата, ќе биде спроведена детална студија за овој сателит на Јупитер, кој е малку помал од Земјината месечина.

Мисијата "Europa Clipper" ќе започне во октомври 2024 година со ракетата Falcon Heavy, сопственост на компанијата на Маск, ќе биде лансирана од вселенскиот центар на НАСА, Кенеди Хаус Харт, на Флорида.

„Меѓу многуте цели на мисијата на Клипер се да се обезбедат фотографии со висока резолуција од површината на Европа, да се одреди составот, да се бараат индикатори за геолошка активност, да се измери дебелината на ледениот слој и да се одреди длабочината и соленоста на неговиот океан“, Соопшти НАСА.

Договорот ја обележа довербата на НАСА во компанијата со седиште во Hawthorneu во Калифорнија, која неодамна пренесе бројни товари и астронаути за НАСА.

Во април, „SpaceX“ доби договор од 2,9 милијарди американски долари за изградба на лунарно вселенско летало за програмата „Артемис“, кое би можело да ги однесе астронаутите на НАСА на Месечината за прв пат од 1972 година.

Сепак, зделката беше прекината откако две ривалски куќи, Џеф Безос - Blue Origin и Dynetics, протестираа против изборот на SpaceX.

Еве што правеше милијардерот Безос во вселената

Американскиот милијардер Џеф Безос леташе на десетминутно патување во вселената со своето вселенско летало, придружуван од неговиот брат Марк, ученикот од средното училиште Оливер Димен и 82-годишната Воли Фанк.

https://twitter.com/CBS21NEWS/status/1417782653294686208?s=20

Постојат две легенди за чукнување со чаши, а едната од нив е и застрашувачка

Ретко е собир или прослава што може да помине без познатото „чукнување“ на чаши.

Легендата за чукнување со чашите

Една од легендите вели дека во средниот век, луѓето се чукнувале со чашите за да ги истераат демоните. Приказната е поврзана со црковните ѕвона, за кои се верува дека звукот ги истерува сите темни сили.

Во средновековните дворци во Европа, непријателите биле „отстранувани“ со ставање на отров во вино. Откако оваа „тајна“ станала позната, за да ја добие довербата кај гостите, домаќините на големите гозби силно ja чукнувал чашата со чашите на гостите за да им се измешаат пијалоците, а гостите тогаш биле сигурни дека отровот не се крие во нивните вина. Оттука и обичајот домаќинот секогаш прв да го проба виното пред да им го понуди на гостите.

 

Погледнете каков нов моден тренд владее на плажите

Заштитата од сонце е многу неопходна, покрај кремите и удобната облека, во фокусот овие денови е т.н. фејскини - маска дизајнирана за заштита на кожата на лицето. Маската покрива сè освен очите и веќе е голем хит во Азија, а особено е популарна во Кина. Овој моден додаток е изработен од истиот материјал како и костимите за капење и може да се купи во различни бои и дезени, а чини околу 3 долари.

 

Открил напуштена железница под својата куќа

Пронашол тунел во својата куќа кој води 30 метри под земја.
Сопственикот изјавил дека внатре нема ништо освен ѕидови и железничка пруга.

@moodycakes

#undergroundrailroad #cave #cousinshousetour #fell #fyp

♬ Horror, suspense, weirdness, ghost, UFO - Zassh

@moodycakes

#thecave #part2 #fell the first time #cousinhousetour #undergroundrailroad #historical #harrisburgpa #moodycakes_cheesecakes cashapp $mayamoody14

♬ Horror, suspense, weirdness, ghost, UFO - Zassh

Најстарата инфлуенсерка во светот за една објава на Инстаграм заработува 8.000 евра

Кога ќе го слушнете поимот инфлуенсер, особено кога станува збор за Инстаграм, сигурно ќе помислите на една млада личност, која изгледа како една од најпопуларните светски звезди. Сепак, Хелен Рут Елам (91), позната на Инстаграм како Baddie Winkle, исто така докажува дека тоа не е правило.

Таа докажа дека младите не се клучни за успех на Интернет, каде повеќето луѓе се „млади, убави и успешни“.

Според истражувањето на една страница, која се занимава со заработка на инфлуенсери, Хелен заработува многу повеќе од нејзините помлади и попознати колеги.

Нејзиниот профил го следат 3,5 милиони луѓе, а за една објава во просек заработува 8.000 евра.

Секако не е изненадувачки што е толку популарна, бидејќи нејзините придружници се воодушевени од нејзините весели модни комбинации, дури и костими за капење, кои го отсликуваат нејзиниот весел дух.