Хакери нападнале сервери на Electronic Arts, украле 780 GB податоци

Фото: unsplash / ЕА

Хакери нападнале сервери на Electronic Arts и украле голема количина на податоци. Меѓу другото, тие го украдоа изворниот код за FIFA 21.

Додека повеќето луѓе се еуфорични затоа што конечно се покажа нешто конкретно во врска со Elden Ring. Имено, серверите на Electronic Arts претрпеа голем напад од анонимни хакери, кои украдоа 780 гигабајти податоци, вклучувајќи го и изворниот код за играта FIFA 21, нејзиниот систем за склопување средби и алатката Frostbite Engine.

Frostbite всушност се основа и на други популарни мултиплеер игри на Electronic Arts, на пр. Battlefield, затоа е загрижувачки како ќе изгледа иднината на овие игри. За очекување е дека ЕА ќе има големи проблеми со измами во своите "multiplayer" игри.

Хакери веќе се пофалија на „андерграунд“ форумите дека сите податоци, кодови и алатки за изработка се на продажба. Electronic Arts се огласи за целиот случај. Тие потврдија дека хакерскиот напад навистина се случил, но велат дека податоците за корисниците не се опфатени и тие не треба да се грижат дали некој ќе им ги украде личните податоци.

„Ние истражуваме неодамнешен инцидент со кражба во нашата мрежа, каде што беа украдени одредена количина на изворни кодови на игри и алатки за нивно правење. „Податоците за играчите останаа недопрени и нема причина да се верува дека приватните податоци на играчите се изложени на ризик“, се вели во соопштението.

„Ние веќе направивме безбедносни подобрувања и повеќе не очекуваме никакво влијание врз нашите игри и нашиот бизнис. Активно соработуваме со агенциите за спроведување на законот и другите експерти кои се дел од оваа кривична истрага “.

Сè уште не е познато како хакерите успеале да го извршат нападот, ниту што всушност поседуваат и како тоа може да влијае на игрите погодени од нападот, но судејќи според неодамнешните случаи на „Capcom“ и „CD Projekt“, нема да чекаме премногу долго за расплет на целиот случај.