Пет работи на кои треба да внимавате пред да се вратите назад во теретана

Пет работи на кои треба да внимавате пред да се вратите назад во теретана

Ако не сте стапнале во теретана неколку месеци, може да биде застрашувачко да размислите да се вратите на кревање тегови или да трчате на трака. Додека некои успеаја да ја задржат рутината за време на карантин, други сепак се откажаа.

Еве неколку работи што треба да ги разгледате кога ќе се навикнете повторно да одите во теретана:

Имајте на ум дека сте заборавиле некои работи

Можеби е паметно да поминете некое време да ја запознаете опремата пред да се „фрлите назад“ на тренирање. Треба да го повторите правилниот начин за кревање големи тежини без ризик од повреда . Во салата ќе бидат применети нови мерки против коронавирус, што може да придонесе да се чувствувате непријатно. Важно е да започнете да вежбате полека, без присилување.

Сите се во иста позиција како вас

На Инстаграм, ќе видите дека сите вежбаа совршено во карантин, но прифатете дека минатата година беше стресна и дека е во ред ако сте направиле малку пауза од тренингот. Веројатно не сте толку силни и соодветни како порано, затоа започнете со кревање помалку тегови и додавање повеќе време за одмор помеѓу тренинзите. Прекумерното оптеретување на мускулите ќе ве изложи на ризик од повреда.

Веројатно ќе заборавите да спакувате нешто

Носењето торба за теретана сега е прилично „необичен“ концепт за нас, па имајте на ум дека веројатно ќе заборавите да донесете нешто, на пр. пешкир или шише вода. Можеби изгледа премногу лесно, но подготвувањето торба претходната вечер може да ви помогне полесно да се подготвите за тренинг.

Сè уште можете да вежбате дома

Ако не сте љубител на концептот за враќање во теретана за време на пандемија на коронавируси, запомнете дека во удобноста на вашиот дом можете да продолжите со часови по јога, пилатес или кардио тренинг. Единственото нешто што треба да го имате во предвид кога вежбате дома е да бидете решени да не испаѓате од рутина. Очајот не е решение.

Веројатно ќе почувствувате болка следниот ден

Нормално е да се појави воспаление на мускулите кога ќе го зголемите времетраењето или интензитетот на вежбање. Иако будењето и чувството на болка воопшто не е пријатно, добрата вест е дека непријатноста може да трае само неколку дена. Покрај тоа, ако се загреете пред тренинг, а после тоа одвојте време да се опуштите до крај, тоа може значително да ги намали шансите да добиете потешка форма на воспаление на следниот тренинг.