Трендинг :

Научниците открија: Ова е ИДЕАЛНАТА разлика во годините меѓу партнерите што ја намалува шансата за развод

Иако во љубовта најважна работа е искреноста, меѓусебната поддршка и почитта кон партнерот, научниците сметаат дека е важна и разликата во годините.

Истражувањето спроведено од Универзитетот Емори во Атланта и Универзитетот во Мичиген доведоа до заклучок дека колку е поголема разликата во годините меѓу партнерите, толку се поголеми шансите за развод.

Тие го набљудувале однесувањето на 3.000 поединци во парови за да утврдат дали постои идеална разлика во возраста што ги намалува шансите за неуспех во врската.

Дошле до заклучок дека големата разлика во годините ги зголемува шансите за развод или раскинување - да речеме, разликата од 10 или повеќе години носи најголем ризик. Паровите со една деценија разлика во години имале 39 отсто шанси за развод, а кога се во прашање паровите со разлика од дури 20 години, тој процент скокнал на дури 95 отсто. Кога разликата ќе се намали на 5 години, шансите се 18 проценти.

Тие заклучиле дека идеалната разлика во годините е само 12 месеци. Тоа би значело дека ако вашиот партнер е една година помлад или постар од вас, шансите да раскинете се 3 отсто. Научниците сметаат дека треба да изберете партнер на речиси иста возраст.

Исто така заклучиле и дека две лица на иста или слична возраст споделуваат повеќе заеднички теми, погледи за светот, цели и стравови.

Жените родени во овие 3 знаци имаат најголем сек*уален апетит, секогаш се заинтересирани

Овенот, Бикот и Скорпијата се знаци кои секогаш се заинтересирани за интимни односи, особено жените, а Скорпиите се ненаситни во тој поглед и дефинитивно го заземаат првото место.

1. Шкорпија

Скорпиите имаат поголем сексуален апетит од сите други знаци. Нејзината жестока и страсна особина е видлива во сите аспекти на животот, особено во спалната соба. Сексот со неа е секогаш возбудлив, најмногу затоа што сака да пробува нови работи.

Сè што треба да направите е да се насмеете на одреден начин, да и упатите „значаен“ поглед или да ја допрете и таа веднаш ќе разбере на што алудирате и ќе ја прифати играта. Луѓето кои имаат сексуален однос со Скорпиите подобро е да имаат силно либидо и да се спремни добро да се испотат во спалната соба.

2. Бик

За жената Бик допирот е многу важен во сексот, а бидејќи сака да се држи за раце или постојано да се гали, нејзиниот сексуален нагон е секогаш силен.

Таа е многу тврдоглава и никогаш нема да признае дека е иницијатор за секс, но и двајцата сте свесни дека таа секогаш ве мами и индиректно алудира на секс. Нејзиниот сексуален нагон е од физичка природа, затоа внимавајте на допирите, галењето, па дури и на сензуалната масажа.

3. Овен

Жената родена во знакот Овен сака добар физички предизвик, а подобар предизвик од сексот нема, нели? Сексуалниот апетит на Овен предизвикува чист адреналин. Таа сака да победува, а сексот со неа е секогаш полн со страст, игри и експериментирање.

Жените родени во знакот Овен се исклучително страсни. Изгледа дека нивниот сексуален апетит е поврзан со експерименти и желба за сексуални игри во креветот, пишува порталот Your Tango.

Работи кои зрелиот маж никогаш нема да ги направи

Сигурно сте се запрашале кога мажот всушност станува зрел и што всушност тоа значи? Како се однесува зрел маж?

Постојат некои мажи кои стануваат зрели на 16 години, додека некои ниту на 30 години не созреваат.

Тој нема да го критикува вашиот изглед
Зрел маж нема да ви приговори зошто не сте се офарбате во плаво или зошто не ослабете малку. Оној што навистина ве сака никогаш нема да укаже на промена на вашиот физички изглед на тој начин. Ако постојано ве критикува, знајте дека овој човек е слаб човек кој сака да ви ја разниша самодовербата за да не се чувствувате сигурни и да го напуштите. Зрел маж никогаш не би ве критикувал за да го задоволите неговото его.

Тој нема да побегне од сериозни ситуации
Кога бевме тинејџери, сите бегавме од тешки ситуации и обврски. Но, зрелите луѓе не го прават тоа, тие знаат како да го решат секој проблем на зрел и конструктивен начин. Тие знаат како да се соочат со проблем, а да побегне од проблемот може секој.

Тој нема да ве навреди или повреди
Затоа, ова важи и за физичко и за психичко насилство. Ако трпите какво било насилство од вашиот партнер, оставете го, не наоѓајте причини зошто тој се однесува така. Зрелите мажи на никаков начин не ги понижуваат своите жени, колку и да се лути.

Најлесно ќе се за заљубите во овие 4 хороскопски знакови, тие се создадени за љубов

Најлесно е да ги засакате и да се за вљбите во личностите родени во следните четири хороскопски знаци.

Бик

Лојални, тие не играат игри и отворено ги покажуваат своите емоции. Најважно им е да најдат совршен партнер. Ако сте во врска со Бик, сметајте се за личност која има среќа во љубовта.

Рак

Подготвени да ги игнорираат нивните желби и потреби само за да го задоволат својот партнер. Секоја ваша желба е нивна заповед и тие се тука за вас и во добро и во зло. Ракот е едноставно сакан поради својата жртва, сè додека не ви здосади таа силна посветеност.

Вага

Вагата е најважната за хармонија во врската. Лесно е да ги сакате затоа што тие секогаш работат околу својот партнер, што им ласка на сите. Вагите се подготвени да направат секакви жртви за да ја зачуваат врската.

Риба

Тие се искрени, верни и посветени на својот партнер, а најголема доблест им е сочувството. Тие се полни со разбирање и многу често своите интереси ќе ги остават настрана поради нивните партнери. Луѓето родени во овој знак покажуваат каква треба да биде всушност љубовта.

Ваквата жена магнетски го привлекува скоро секој маж

Жените кои добиваат сè што сакаат не се некои фатални убавици, токму спротивното - она ​​што ги краси доаѓа одвнатре, не однадвор.

Всушност, ова се три одлики на жената кои ги привлекуваат сите мажи, без разлика дали сакаат тоа јавно да го признаат или не. Еве ги карактеристиките.

Изглед - секако дека секој сака да изгледа убаво, но без претерување. Во скоро секое можно истражување што е направено, докажано е дека мажите сакаат природен изглед - без многу шминка, малку пудра, маскара и сенка.

Недостаток на комплекс - таквата жена ги прифаќа сите свои маани и доблести и не е хистерична ако добие неколку килограми плус. Овој вид на жени им одговара на мажите, бидејќи никогаш нема да им биде јасно зошто жените прават толку голема врева за некој минимален вишок на килограми и зошто наоѓаат маани во себе таму каде што ги нема.

Животна енергија - жените кои се полни со енергија и желни за живот зрачат со сјај и со својот неисцрпен оптимизам едноставно ги привлекуваат мажите како магнет, и уште поважно - успеваат да ги одржат покрај себе.

Најдобри за брак! Мажите ги обожаваат Жените родени во овие три хороскопски знаци

Љубовта е најубавата работа, а бракот честопати е одлука на две лица кои сакаат да го официјализираат и да траат цел живот. Токму кога ќе се решиме на овој чекор, избираме партнер кој ги исполнува нашите критериуми, а овие три хороскопски знаци се најдобрите жени за брак.

Мажите едноставно ги обожаваат и штом стапат во контакт со нив, тие веќе замислуваат брак, деца и удобен живот без стрес.

Овен

Жената родена во овој знак е првенствено силна, независна и смела. Таа е секогаш подготвена на компромис и сака да се договори за сè со својот партнер. Кога ќе се вљуби, дава максимална поддршка и затоа нејзините партнери особено ја ценат. Таа е разумна и ја почитува другата страна. Ова се само некои од причините зошто мажите избираат жени во овој знак, без многу размислување.

Лав

Познато е дека Лавовите многу се сакаат себеси, но зарем тоа не е една од главните причини за љубов кон другите? Жените родени во овој знак се борат исто како лавицата, се борат за своето семејство и затоа се прекрасни мајки и сопруги. Таа е верна жена која несебично сака.

Рак

Ракот е најемотивниот хороскопски знак полн со љубов и разбирање за оние што ги сака. Тој ја покажува својата љубов максимално и жените во овој знак се подготвени на сè за своето семејство. Мажите ги обожаваат овие жени за брак затоа што, пред сè, имаат голем баланс помеѓу семејниот и деловниот дел од животот.

Жените Открија: Овие 10 работи ги прават само совршените мажи

Ја препознавате ли вашата посилна половина?

Дали некогаш сте се запрашале кои се особини и одлики треба да ги има квалитетниот сопруг? Ова прашање им беше поставено на илјадници жени кои учествуваа во истражување спроведено во Велика Британија, а резултатите беа повеќе од интересни!

Целта на истражувањето, спроведено на примерок од пет илјади жени од различна возраст, кои биле или сè уште се во брак, било да открие кои машки особини кај жената се најценети.

Иако одговорите беа многу различни, некои од нив честопати се повторуваа.

Карактеристиките на квалитетен сопруг, кои го издвојуваа најмногу жени (71 процент од нив), беа доверба и лојалност, додека малите знаци за внимание се најдоа на другото место, односно фактот дека нивниот партнер знае што сакаат и што ги прави секогаш среќни.

Со оглед на тоа што списокот на одлики на најдобриот сопруг и партнер е многу долг, ги издвојуваме само 10-те најчести одговори:

Тој ви верува.

Тој е лојален и верен на вас.

Тој знае што сакате.

Тој ја цени вашата потреба да имате време само за себе.

Тој е ваш добар пријател.

Тој ви помага да бидете подобра личност.

Секогаш можете да го изнервирате.

Се смеете заедно.

Можете да почувствувате колку тој ве сака.

Ви помага при домашните работи.

Со вакви жени мажите сакаат да остарат - а тие не се воопшто совршени

Изгледот е важен за мажите, но не и клучен кога станува збор за вистинска љубов. Дали знаете кои квалитети мажите ги бараат кај жените?

1. Искрена љубезност

Не само за него, туку и за другите луѓе. Искрената љубезност е квалитет на кој никој не може да му одолее.

2. Приземност

Мажите сакаат жени кои не мислат дека се „над“ другите, стојат цврсто на земја со двете нозе и се однесуваат со почит кон сите мажи.

3. Грижливост

Тие сакаат кога жената покажува интерес за нивните проблеми или грижи, кога е загрижена за нивната состојба. Кога се болни, сакаат да бидат добро третирани од жената затоа што дури и од најмала настинка се убедени дека доаѓа крајот на светот.

4. Смисла за хумор

Треба да бидете сериозни во вистинско време, но исто така треба секогаш да имате време да се пошегувате. Весела и позитивна жена со смисла за хумор секогаш го привлекува нивното внимание.

5. Одлучност

Од една страна, мажите се плашат од жени со висока самодоверба, но од друга страна сакаат партнерот да биде определен. Ваквото однесување укажува на зрелост и можност за преземање иницијатива во време кога тоа е потребно.

6. Независност

Жената мора да има свој живот. Во моментот кога целиот нејзин свет се врти околу нејзиниот партнер, таа непотребно се запоставува себеси. Затоа не смееме да ја отфрламе нивната независност.

7. Емоционална интелигенција

Способноста да ги изразат и контролираат сопствените емоции и правилно и навремено да реагираат на туѓите емоции се некои од знаците на емоционална интелигенција што мажите ги ценат.

8. Лојалност

Исто како и жените, и мажите сакаат лојалност. Чувството дека можат да ти веруваат и да ти веруваат не може да се мери со ништо.

Нема да најдете подобри жени од нив: Нежни, грижливи и верни до срж, нема што не би направиле за својот партнер

Не е лесно да се најде партнер на кој може да му верувате целосно, особено во денешно време кога има се повеќе измами меѓу припадниците на двата пола.

Пред да одлучите да го поминете целиот свој живот со една жена, можеби не е лошо да прочитате во кои хороскопски знаци се раѓаат најдобрите жени - ќе бидете барем малку побезбедни.

Риба

Дамите родени во овој знак се чувствителни, грижливи и се однесуваат кон партнерот како крал. Тие секогаш се грижат за него, особено во некои тешки моменти. Ќе направат се за да бидете среќен и многу добро можат да ги разберат другите. Тие се многу емотивни и многу приврзани за саканата личност.

Рак

Жените родени во знак на рак се полни со грижа за другите, особено за својот партнер. Тие се многу сочувствителни, знаат да ја покажат својата љубов, секогаш се лојални и се обидуваат да имаат многу стабилна врска затоа што сметаат дека тоа е многу важно за добар брак. Никогаш нема да се чувствувате изоставени и исклучени.

Вага

Тие внесуваат рамнотежа и стабилност во бракот, тие се многу зрели и знаат да се снајдат добро во секоја ситуација. Тие се исклучително љубезни, па тешко дека ќе имате причина да се жалите на нив. Тие се искрени, лојални и многу паметни, не сакаат да туркаат проблеми под тепих, но веднаш бараат решенија.

Водолија

Овие дами се силни, независни, флексибилни и имаат голема самодоверба. Тие лесно можат да се прилагодат на секоја промена и ситуација и се многу еластични во таа смисла. Тие исто така имаат одлична смисла за хумор, така што никогаш нема да ви биде досадно со жена родена во знакот на Водолија. Бракот со неа е забавен, полн со љубов и разбирање.

Што најмногу бараат мажите кај жените?

За мажот е важно да најде жена која ќе биде негова безусловна поддршка.

Од кога знае за себе, машкиот пол бара совршена жена.

Онаа што ќе застане покрај нив во добро и во зло, да биде некој на кого може да се потпрат и да го бранат со живот. Да се ​​најде таа совршена жена не е лесно. Посветувањето само на една жена е всушност една од најтешките одлуки што мажот ги носи во животот, поради тоа тој поминува толку многу време во потрага по неа. Секој од нив би посакал жена покрај себе што ќе го цени тоа што е тој во длабочините на душата, некој што ќе го направи подобра личност.

Таа мора да биде ориентирана кон семејството
Се разбира, не секој во светот може да биде близок со своето семејство и да има широк круг блиски пријатели. Меѓутоа, за да може жената да го освои срцето на мажот што и се допаѓа, таа мора да му покаже дека цени работи како што се семејството и односите меѓу пријателите. Исто така, нејзиниот однос со неговото семејство и пријателите е од суштинско значење.

Таа сигурно е шармантна
Шармот е нешто што жената или едноставно го има или го нема. Ако е шармантна и знае како да измами насмевка на лицето на мажот кој и се допаѓа со еден суптилен изглед, таа делува како магнет на него. Мажите сметаат дека шармантните жени се многу попривлечни од оние кои се обидуваат да бидат арогантни, недопирливи и претенциозни.

Треба да бидете амбициозни
За мажот е важно да најде жена која ќе биде негова безусловна поддршка. Сепак, тој исто така сака таа да има јасна визија за нејзината иднина и да ги остварува своите соништа. Ништо не е попривлечно за мажот отколку амбициозната и фокусирана жена која не застанува пред предизвици и која одлучно вели „не“ за откажување. Тој смета дека таквата жена е совршена.

НИКОГАШ не ги поставувајте овие прашања на вашиот партнер, само ќе го истерате од себе

Сепак, постојат прашања на кои одговорите треба да чекаат долго, бидејќи мажите не сакаат да одговараат на нив и често ги избегнуваат, особено ако сте на релативниот почеток на врската.

Откријте кои се овие проблеми и причината зошто овие прашања вешто се избегнуваат во повеќето случаи.

Која е нашата иднина?

Ова е едно од оние прашања што можат да ги исплашат и мажот и жената кога станува збор за започнување врска. Сепак, мажите, дури и по долго време, понекогаш не знаат како да ви го дадат одговорот на ова прашање, бидејќи сакаат сè да биде спонтано и сè да тече на свој начин. Затоа понекогаш е подобро да се избегне ова директно прашање и да се „испипа“ неговото размислување на друг и посуптилен начин.

Кога ќе ме запознаеш со твоите родители?

Добро познато прашање, кое влева страв во коската, нели? Иако ве сака и почитува, понекогаш е тешко да раскинете и да го запознаете вашиот партнер со вашите родители. Заштитниот став на мајката е особено тешка работа со која секој маж треба да се справи, бидејќи тој, како и вас, сака и вие да и се допаднете. Ова е помал проблем за таткото, бидејќи тој верува во одлуките на неговиот син.

Вашата финансиска состојба е ...?

На крајот, оставивме прашање што не е лесно да се слушне, и на кое му треба многу внимание. На почетокот на сериозната врска или заедничкиот живот, разговорот за финансиите е особено важен. Затоа, не двоумете се да му го поставите ова прашање, но бидете подготвени за неговото неуспешно "замачкување".

Пет работи кои откриваат дека на потенцијалниот партнер му се допаѓате

Пет работи кои откриваат дека на потенцијалниот партнер му се допаѓате

Тој ви купува цвеќиња, плаќа вечера, постојано ве гледа - сето тоа се класични знаци дека сакате личност од спротивниот пол. Сепак, врските не се секогаш толку црно-бели, и да сфатите дали некому му се допаѓате не е секогаш така лесно.

Покрај класичните знаци на наклонетост, постојат неколку неочекувани начини кои откриваат дека ви се допаѓа потенцијален партнер.

Бидејќи секоја врска е различна и зависи од поединци, невозможно е да се генерализираат точните знаци дека им се допаѓаш.

Начинот на кој се однесува со вас вашиот потенцијален партнер може да биде целосно различен од однесувањето на вашиот поранешен партнер на почетокот на вашата врска, што може да доведе до прашање дали навистина му се допаѓате или не.

Сепак, верувале или не, нијансираните, суптилни знаци кои можеби не ги очекувате честопати се дури и посилни индикатори за нечии вистински чувства отколку големите гестови или стереотипните потези.

Понекогаш може да кажете дека мажот е заинтересиран за вас со тоа колку често ви пишува пораки на социјалните мрежи. 

Овие пет знаци покажуваат дека му се допаѓате, но тој тоа го крие.

1. Ве контактира

Во почетните фази на врската, многу луѓе се фокусирани на градење доверба и ќе работат напорно за да ги исполнат ветувањата. Додека многу луѓе очекуваат големи ветувања на почетокот на врската сепак може да биде спротивното.

Ако потенцијална личност ве повикува често или ве следи на други начини, може да претпоставите дека им значите. Особено ако останете во редовен контакт и помеѓу состаноците.

2. Се оди толку бавно

Иако страста и брзината можат да бидат вообичаени на почетокот на новата врска, бавноста не е лошо кога станува збор за врските. Всушност, ако некој сака полека да оди со врска, тоа е добра вест. Ова е веројатно затоа што неговиот страв да добие нешто погрешно е поголем од неговата желба да се приближи пребрзо.

3. Прво негувајте го пријателството

Ако сте воспоставиле искрено пријателство пред да започнете нешто романтично, можете да бидете сигурни дека врската ги надминува симпатиите.

Довербата е основа на секоја врска, а довербата мора да се гради полека. Ако тој поминува време да ве запознае и да обрне внимание на вашите разговори, тој дефинитивно е заинтересирани за вас.

4. Се збунува во ваше присаство

Ако вашата симпатија изгледа мирно, кул и самоуверена пред сите освен вас, можеби ќе ви се допадне повеќе отколку што мислите.

Вообичаено е луѓето да не бидат сигурни како да се однесуваат во нова врска, дури и кога се чини дека сте создадени едни за други.

5. Поради вас, тој прави работи што порано не би ги правел

Дали е подготвен да вози неколку часа за да биде со вас за кратко време?

Ако прави работи што вообичаено не би ги правел за вас со леснотија, големи се шансите да му се допаѓате.

 

Неколку знаци дека сте заглавени во лоша врска

Неколку знаци дека сте заглавени во лоша врска

Во здрава љубовна врска, партнерите се надополнуваат и се усреќуваат. Сепак, од страв од осаменост, многумина се во врска со погрешен партнер со кој само губат време.

Експертите открија неколку сигурни знаци дека сте во врска со погрешен партнер и дека треба да продолжите понатаму ако забележите некој од овие знаци.

Точно, не е лесно да се стави крај на врската, особено по години во врска, но секогаш е подобар избор отколку да се чувствувате залудно, осамено и несреќно во друштво на погрешна личност.

Ако не можете да верувате на некого и да се потпрете на него, тогаш бидете сигурни дека ова не е човекот за вас. Не е важно дали е ситница, бидејќи несигурни луѓе се такви кога станува збор за мали нешта, но и за големи. Вистинскиот партнер ќе гледа да ви го олесни животот и нема да очекува од вас сами да се грижите за сè, секогаш ќе можете да се потпрете на него.

Доколку не созревате и не постанувате подобри со вашиот партнер, добро размислете дали тој е добар избор за вас. Партнер кој се грижи за вас ќе ве поддржува во работи што се добри и позитивни.

Добар показател дека нешто не е во ред со врската е ако не можете да бидете најдобрата верзија на себеси со некого.

Ако во последно време често размислувавте за некој друг со кој сте „кликнале“, добро размислете дали и колку сте задоволни во вашата моментална врска. Можно е да сте осамени или да сакате да почувствувате нешто што го нема во врската.

Луѓето кои се среќни во нивната врска немаат потреба да размислуваат за односот со некој друг или за тоа како би можело да биде подобро да живеат сами.

Ако вашиот партнер постојано ве испрашува и проверува како воопшто да не ви верува, тоа не е добар знак. Ако постојано мора да ги оправдувате своите постапки, каде сте биле, со кого сте биле, тоа сигурно не е врската за вас.

Постојаните објаснувања можат да бидат исцрпувачки и да остават лоши траги врз вашето ментално здравје.

Исто така, ако се чувствувате како некој да ве исклучил и генерално се чувствувате незадоволни, ова е прилично јасен знак дека нешто не е во ред со вашата врска или дека ги поминувате деновите со погрешна личност.

Три хороскопски знаци во кои се раѓаат најверните партнери

Три хороскопски знаци во кои се раѓаат најверните партнери

Лојалноста е многу важна во секоја љубовна врска, а меѓу хороскопските знаци се издвојуваат оние кои ќе бидат поверни партнери од другите. Водените знаци Рак и Шкорпија се во првите редови.

Луѓето родени во знак на Рак имаат традиционално размислување и бараат сигурни и стабилни врски. Семејството игра важна улога во нивните животи и повеќе од сè што сакаат е место што можат да го наречат дом. Сè додека се задоволуваат емоционалните потреби на Ракот и тие се чувствуваат безбедно во својата врска, тие се верни.

За разлика од другите хороскопски знаци, емоционалната безбедност на Ракот е подлога околу која се врти нивното универзално чувство на смисла во животот и постоењето, па токму затоа нивната мисија во животот е да најдат сродна душа и да ги „пуштат своите корени“. Тие не играат кога станува збор за врските, и сè додека чувствуваат дека нивниот партнер ги цени, тие не би ни помислувале на други.

Раковите исто така се длабоко лојални на своите корени и семејство, затоа што една од нивните најважни потреби е припадност и тие најчесто тоа ќе го остварат преку припадност кон семејството и заедницата.

Шкорпија

Скорпијата е воден знак кој може да изгледа ладно на прв поглед, но штом воспостави квалитетна врска е крајно верен. Лојалноста на Шкорпија произлегува од нивната интензивна емпатија и интуиција.

Под власта на Плутон, небесниот симбол на преродбата, борбата и трансформацијата, не можете да кажете или да сторите ништо за да ги исплашите Шкорпиите, што им дава сила да одат рака под рака со вас во вашите најмрачни моменти.

Сепак, нивната лојалност мора да биде взаемна - тие се точно верни како нивниот партнер, ниту секунда повеќе. Тие се одмаздоубиви и не простуваат за предавство, чекајќи ја можноста кога ќе им вратат „со среќа“ на оние што им замериле.

Бик

Многу поверојатно е дека Бикот ќе го обвини својот партнер за изневерување отколку обратно. Бикот е многу лојален и ќе се држи цврсто кога ќе ја најде „вистинската“ личност. Но, бидејќи имаат проблеми со jeубомора, тие можат да се сомневаат дека нивниот партнер е неверен, дури и кога нема докази за тоа.

Како знак на земја, Бикот е вкоренет во рутината и е уверен во едноставните задоволства во животот, а мотивиран од влијанието на Венера ги користи сите начини да ја изрази својата лојалност. Бикот е исто така најсигурен знак на зодијакот, тие се секогаш блиски кога ви треба практичен совет и поинаква перспектива.

Овој хороскопски знак е еден од најтврдоглавите, што е една од причините зошто можете да очекувате дека откако ќе решат да бидат „на ваша страна“, тие ќе издржат.

Цврстите темели на успешната врска

Цврстите темели на успешната врска

За успешна врска се потребни силни темели, а има неколку од нив кои се навистина клучни.

Паровите кои се фокусираат да бидат први и најважни најдобри пријатели и партнери за цел живот, многу поверојатно е да останат во долготрајна среќна врска.

Способноста и желбата партнерите да ги споделуваат своите чувства едни со други значително придонесуваат за силна врска.

Сличностите играат голема улога во тоа дали врската ќе трае или не. Партнерите со различни карактери често сфаќаат дека не можат да останат заедно.

Тимската работа е исто така многу важна во врската. Потребно е разбирање, добра организација и заеднички напори за да бидат среќни двајцата партнери во врската.

Ако еден пар подеднакво ја дели моќта во врската, и двајцата ќе бидат посилни и позадоволни во сите аспекти на животот.

Целосната доверба е исто така клучот за успешна врска, бидејќи ако се распадне или воопшто не постои, врската нема да трае.

Желбата и волјата за индивидуален и колективен напредок, исто така, емотивно ги исполнуваат партнерите.

Паровите треба да можат да се потпрат едни на други во случај на сите пречки и проблеми што ги мачат. Поддршката е исклучително важна за обете страни.

Важно е партнерите да бидат во врска какви што се навистина, бидејќи само така можат да бидат искрени и да градат заеднички живот.