КРАТКА ИСТОРИЈА НА КУЛТНИТЕ ПАТИКИ: Ова се факти за стартките кои веројатно не сте ги ЗНАЕЛЕ!

Фото: unsplash

Патиките Converse All Star, попопуларни како стартки, се неизбежен дел од гардеробата за речиси сите. Ги носат и стари и млади, а за нив дури е снимена и песна.

Колку и да се популарни, постојат работи кои веројатно не сте ги знаеле за стартките.

1. Првиот пар од овие патики е произведен пред 98 години, во 1917 година.

2. Првиот пар стартки беше црвен.

3. Чарлс Чак Тејлор беше првиот спортист што ги носеше.

4. Потписот на Тејлор беше на логото од 1932 година

5. Стартките се омилен бренд на рок ѕвезди.

6. Се појавија во 648 филмови.

7. Converse за малку ќе банкротираше во 2001 година, а во 2003 година беше преземен од Nike.

8. Во 2009 година добија нов дизајн, па на нив оживеаја ликови од стрипови, филмови и музичкиот свет.

9. По примерот на стартките се направени најмногу фалсификати во светот.

10. Најголемата стартка е во Токио, долга е пет метри и е направена за да се соберат пари за жртвите од земјотресот.