Колекцијата чевли што ги носеше Prince наскоро ќе биде изложена во паркот Paisley

Колекција чевли што ги носеше поп-пејачот Prince во јули, ќе биде изложена во Paisley Park Минесота. Освен одлична музика, тој беше познат и по својот специфичен моден израз.

Prince без сомнение беше музичка икона и остави свој белег во модната индустрија. Тој се облекувал „невообичаено“ за време на животот, истакнувајќи го својот револуционерен однос кон полот и сексуалноста. Изложба во неговиот дом во паркот Paisley ќе овозможи подетален увид во неговиот моден стил.

Насловот на изложбата е „The Beautiful Collection: Prince's Custom Shoes“ и, како што може да се заклучи, ќе биде изложена неговата колекција чевли од повеќе од 300 пара. Многу од нив се направени по нарачка и се користени за снимање музички спотови или при изведување во живо. Една од нив се потпетиците Версаче кои му ги подари Донатела.

Постојат и сини чизми до глужд со рачно насликани облаци. Ги носеше во видео запис за „Беретка од малина“.

Исто така, ќе можете да ги видите потпетиците украсени со накит што ги носеше кога беше примен во Рокенрол салата на славните.

На изложбата ќе бидат и чевлите што ги носеше додека ја изведуваше песната „Purple Rain“ на Американските музички награди во 1985 година.

"Тој секогаш ги поместуваше границите на социјалната прифатливост. Тој го смени начинот на кој ја гледаме врската помеѓу родовите улоги и модата. Тој користеше чевли за понатамошно изразување на својата креативност. Носеше нешто што вообичаено се поврзува со женственост и го претвори во нешто јасно машко", рече тој. е за кустосот на Вог, Мич Мегваер.

Имотот на Prince’s Paisley Park се наоѓа во Чанхасен, Минесота. Тој беше претворен во музеј посветен на оваа музичка легенда по неговата смрт во 2016 година. Тие постојано објавуваат претходно непознати песни и архивски записи на концерти. „Убавата колекција: Прилагодени чевли на Принс“ ќе се прикажува во паркот Пејсли од 9 јули до 6 септември.

Фото: papermag