Предупредување за повеќе од 48 милиони луѓе: „Пеколот“ на земјата започнува

Фото: unsplash

Опасно високите температури во југозападниот дел на САД оваа недела ќе бидат уште повисоки и во некои области ќе надминат 49 Целзиусови степени.

Голема жештина ќе се почувствува во поголемиот дел од Јута, како и во јужна и централна Калифорнија, потоа во Невада и Аризона, објави Гардијан.

Националната метеоролошка служба (НВС) испрати предупредување до над 48 милиони луѓе во западен САД за претстојните горештини, а се предвидува дека рекордите за топлина може да бидат соборени во Невада и Аризона.

Необичен феномен
Овој наплив на топлина е невообичаен за јуни - рече метеорологот Малинговски од NWS и додаде дека, низ историјата, највисоките температури биле забележани во јули и август.

Лекарите кои работат во центри за изгореници во американските држави Аризона и Невада, предупредуваат на опасност од повреди на стапалата кога се во контакт со прегреани тротоари и други површини, додека првиот екстремно жежок бран оваа година се шири кон западот на САД.

Системот за висок притисок во Лас Вегас и Феникс се очекува оваа недела да ја подигне температурата на воздухот над 46 степени Целзиусови. Предупредувањата за топлина се однесуваат и на долините во Калифорнија и достигнуваат сè до Монтана и Вајоминг на северот, каде денес се очекуваат 43 степени Целзиусови.

Американската метеоролошка служба предупредува на прекумерна топлина до следниот викенд, а синоптичарите на метеоролошкиот локалитет „AccuWeather“ ги нарекоа „ретки, опасни и смртоносни“ појави.

Опасност за најмладите
Во југозападниот дел на Соединетите држави, проблемот со изгореници од врел асфалт, тротоари, па дури и песок расте како што се зголемуваат температурите поради климатските промени и зголемената урбанизација. Ова е прикажано во службите за итни случаи во Феникс и др.

Бебињата и малите деца се особено подложни, бидејќи на нивната кожа полесно настануваат изгорениците и не можат брзо да избегаат од топлата површина. Бетонот покрај базенот исто така може да предизвика изгореници.