Рајски острови за туристи кои не сакаат гужва на плажа

За оние патници кои би сакале да уживаат на одмор на остров кој не е толку популарен меѓу туристите, но кој нуди се што ви треба за одмор на рајските плажи покрај кристално чистото море, се препорачуваат следните дестинации.

Островот Кон Сон, Виетнам
Тоа е остров од камени карпи, тиркизно море и ветровити плажи каде што нема многу посетители. Недостатокот на продавници и барови се заменува со првокласни бањи и приватни водичи, кои ќе ве одведат низ живописните области на овој виетнамски остров.

Островот Мафија, Танзанија
Околу 40.000 луѓе живеат на островот Мафија, кој припаѓа на Танзанија. Островот во форма на полумесечина го посетуваат само неколку илјади туристи годишно, што му овозможува да остане неверојатно чист, особено морето, за кое се вели дека е една од најдобрите места за нуркање во светот.

Островот Ла Гомера, Шпанија
Ла Гомера е вториот најмал остров во ланецот Канарски Острови. Прекрасните предели се испреплетени со пешачки патеки опкружени со дрвја од банана и карпи покриени со мов. Причината зошто овој остров не е полн со туристи лежи во аеродромот, кој поради својата големина не може да прифати меѓународни летови, а туристите најчесто доаѓаат со бродови.